Вие имате прво да ја знаете вистината

Матеј Периш трчал за да земе пари од станот!? Планирал да се врати во клубот, затоа не ја земал јакната, испливаа нови детали од истрагата

Матеј Периш (27) од Сплит, кој исчезна на 31 декември 2021 година во Белград откако го напушти Готик клубот, најверојатно се обидел да запре такси за наводно да го префрли во изнајмениот стан во Дорчол, на улицата Жорж Клемансо, каде што се упатил да (пре)земе нешто.

Се шпекулира дали се работи за пари или за нешто друго. Овој заклучок може да се извлече врз основа на тоа што неговите пријатели им го кажале на истражните органи, но и пријателите во Хрватска. Иако изнајмениот стан бил недалеку, на само неколку километри, младиот Сплиќанец не го познавал Белград, наводно му било тешко да се снајде, па најлесно му било со помош на такси да стигне до станот во Дорчол.

Матеј планирал да се врати во Готик клубот, бидејќи јакната му останала таму, наведува соговорникот на Новости, кој е во контакт со младите луѓе кои дошле во српската престолнина со Периш на новогодишната ноќ.

Неговото заминување од клубот уследи по нарачувањето и плаќањето на сметките за две шишиња виски, за што настана мало недоразбирање. Наводно, Париш и неговата компанија нарачале едно, а им биле доставени две шишиња кои морале да ги платат.

Ова е дел од можното сценарио зошто Периш ноќта на 31 декември, нешто пред 1.43 часот го напуштил клубот и се упатил кон улицата Караѓорѓева, каде се обидел да запре такси. Таксистот подоцна изјавил дека не може да го прими бидејќи одел на закажано возење. Матеј потоа малку трчајќи, а малку одејќи, помина покрај Травничка, а потоа влезе во Улица на браќата Крсмановиќ. Камерата која потоа го „сними“ е онаа во ресторанот „Саванова“, на шеталиштето кон Белград на вода во 1.52 часот.

Се гледа дека лицето за кое се сомневаме дека е Матеј се спуштило по скалите до реката. Сето ова се совпаѓа со анализата на базните станици на мобилните телефони, кои го фатија сигналот на телефонот на Периш. Симптоматично е што сигналот на неговиот телефон го фаќаат базните станици на тоа место, а додека се гледа дека некој или нешто “плива” по Сава, наведува извор близок до истрагата.

Не е јасно дали некој плива или го носи водата.

Тој „објект“ се гледа и на снимките додека поминува под Бранковиот мост во правец на вливот во Дунав.

Меѓутоа, во еден момент, ниту една базна станица повеќе не го фаќа телефонскиот сигнал. Од тој момент на младиот Сплиќанец му се губи секаква трага.

Српската полиција, која веќе две недели деноноќно се обидува да ја расветли судбината на Матеј Периш и да го пронајде, дури стапи во контакт со производителите на телефони, за да утврдат како може да се лоцира уредот, ако е под вода. Врз основа на сите собрани материјални траги, снимките од надзорните камери на повеќе објекти, но и анализите на базните станици кои го „фатиле“ телефонскиот сигнал на Периш, припадниците на српската МУП тргнале во потрага по него, пребарувајќи го прво Сава, Големиот Воениот остров, а потоа Дунав.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!