Вие имате прво да ја знаете вистината

Ненајавен разговор во Белград: Вучиќ откри што „побарал од Додик“

Денес српскиот претседател Александар Вучиќ побара од српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, и сите политички сили во Република Српска (РС) да учествуваат во работатата на заедничките институции во БиХ и најдобро да ги заштитат интересите на српскиот народ и на РС, велат од канцеларијата на Вучиќ.

Во ненајавен разговор со Додик во Белград, Вучиќ посочи дека секоја одлука зависи од раководството на РС, но дека се бара Додик и сите политички претставници во ентитетот на БиХ да го разгледаат неговиот предлог, „бидејќи е јасно дека некои политички фактори се суштински загрозувајќи ја стабилноста на целиот регион, тие се обидуваат да ја префрлат вината на српскиот народ и РС со невистини и инсинуации“.

Според соопштението, српскиот претседател рекол дека неговото „барање до Додик и сите политички фактори во РС не е барање да се договорат на било што или да гласаат за било што“, туку напротив „масата на која треба да седнат претставниците на РС да не биде празна и да се бори на најдобар можен начин за интересите на ентитетите и на српскиот народ“.

Тој понуди „да го објасни својот предлог“ на Додик и на сите институции и политички претставници во Бања Лука.

Вучиќ смета дека американските санкции против Додик и другите претставници на РС се „страшен преседан“, додавајќи дека „тие можат да донесат само катастрофални последици за развојот на односите меѓу трите нации и двата ентитета во БиХ и во регионот“.

„Санкциите секогаш носеле само проблем, а никогаш решение“, рече Вучиќ. Во соопштението се нагласува заедничкиот договор дека „мирот и стабилноста се клучни за целиот регион“.

Според соопштението од кабинетот на Вучиќ, ставот на Додик е дека „против Република Српска и српскиот народ во БиХ се води невидена политичка и медиумска кампања, не само во Сараево, туку и во бројни западни центри на моќ“.

Во врска со тоа, тој истакна дека прославата на Денот на Република Српска на 9 јануари била придружена со „најбруталните навреди“ од Сараево и од устата на „многу западни политичари“, кои го организирале настанот со учество на „редовни и легални полициски сили на Република Српска”,а беа претставени како „закана за мирот”.

Соединетите Држави во вторникот ги повикаа властите во БиХ да ги истражат извештаите во кои се величат воените злосторства за време на забранетата прослава на Република Српска и инцидентите против повратниците во градовите од кои беа протерани несрпското население.

Властите на РС во Бања Лука во неделата го одбележаа 9-ти јануари како празник во ентитетот, и покрај фактот што Уставниот суд на БиХ го прогласи за неуставен, а членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска е држава.

Додик рече дека „меѓународните претставници и Сараево“ дури и не ја спомнале „вистинската закана за мирот од муслиманските паравојски, Зелените беретки и нивниот собир во Сараево и Бузим“.

Тој смета дека „речиси е невозможно српскиот народ да се бори за правда и доследно спроведување на Дејтонскиот договор поради едностраниот и пристрасен пристап, пред се на Соединетите Американски Држави“.

Според соопштението, Вучиќ и Додик разговарале и за „значителна финансиска поддршка на Република Српска“ подготвена од Србија, за која нивните соработници и двете влади „ќе ги забрзаат разговорите и ќе ја информираат јавноста што е можно поскоро“.

На состанокот беше договорено да се одржи „голем парламент на Србија и Република Српска, вклучително и заеднички состанок на двете влади“ на 27 јануари, кога „ќе се одлучува за стратешки економски проекти и понатамошно подобрување на соработката во сите области“, се вели во соопштението.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!