Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата му честиташе на новинарот што го „улови“ во продавница за ЦД: „Не може да се каже дека не беше лоша среќа“

Папата Франциско му честиташе на новинарот кој го фатил оваа недела како ги посетува старите пријатели кои поседуваат продавница за музички ЦД-a во Рим и се пошегува дека немал среќа што се прочула веста.

Посетата во вторникот вечерта требаше да остане тајна, но Хавиер Мартинез-Брокал, новинар на телевизиската новинска агенција Rome Reports, случајно се нашол во областа во центарот на Рим. Целиот настан го снимил на својот мобилен телефон и го објавил на Твитер, по што настанот стана вирален.

Папата Франциско (85) испрати писмо до Мартинез-Брокал во кое му честиташе за работата и се пожали на сопствената лоша среќа.

„Не може да се каже дека не беше лоша среќа… откако беа преземени сите мерки на претпазливост, имаше новинар на такси постојката“, напиша папата Франциско во писмото што Мартинез-Брокал го сподели со колегите во петокот.

„Не треба да се губи смислата за хумор“, напиша Папата. „Ви благодариме што си ја завршивте работата, иако тоа доведе до тешкотии за Папата.

Папата Франциско, кој ги избегнува непробојните автомобили и видливата полициска придружба, пристигна во продавницата за плочи StereoSound во близина на античкиот Пантеон со бел Fiat 500 управуван од вработен во Ватикан. Во продавницата останал околу 15 минути.

Сопствениците на продавницата подоцна изјавија дека се спријателиле со него пред многу години кога тој бил кардинал Хорхе Марио Бергољо, надбискуп на Буенос Аирес.

Тој дошол во нивната продавница за да купи плочи за класична музика и ЦД-а кога бил во Рим поради црковна работа и престојувал во блиската резиденција за да ги посетува свештениците.

„Најмногу ми недостига (откако тој стана Папа) е тоа што не можам да одам по улиците, како што правев во Буенос Аирес додека одев од една до друга парохија“, напиша Папата.

Сопствениците на продавницата подоцна рекоа дека му дале на Папата комплет ЦД-а со класична музика, но не сакаа да бидат поконкретни.

Познато е дека папата сака да ги слуша Бетовен, Моцарт и Бах, а исто така е љубител на танго музиката со потекло од неговата родна Аргентина.

Ова не е прв пат Папата да посети продавница во Рим. Две години откако беше избран за папа, во 2015 година, нарача нов пар наочари од римски оптичар. Иако очилата требало да бидат доставени во Ватикан, тој решил сам да ги земе од продавницата.

Еднаш отишол во продавница да земе ортопедски чевли.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!