Вие имате прво да ја знаете вистината

Први зборови на Алекс Хок по укинувањето на визата на Ѓоковиќ: Министерот за миграција вака ја образложи својата одлука (фото)

Министерот за миграција Алекс Хок донесе одлука и му ја одби визата на Новак Ѓоковиќ!

Хок го искористи своето „дискреционо право“ да му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ во согласност со Законот за миграција, што државниот обвинител истакна дека може да се случи уште на судењето, кое беше решено во корист на српскиот тенисер.

Хок потоа се огласи и ја објасни одлуката.

„Го искористив моето овластување за Законот за имиграција за да ја поништам визата што ја имаше Новак Ѓоковиќ. Од причини за здравјето и добриот ред, се во јавен интерес. Оваа одлука уследи по наредбата на Федералниот и Окружниот суд кој од 10 јануари го поништи претходната „Одлука за укинување на визите. За време на оваа одлука, внимателно ги разгледав сите информации од Министерството за внатрешни работи, австралиските гранични сили. Владата на Морисон е цврсто посветена на заштитата на границите на Австралија, особено за време на пандемија“, објасни Хок.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!