Вие имате прво да ја знаете вистината

Серија земјотреси денеска меѓу Лерин и Битола, најсилниот 3 степени по Рихтер

Серија земјотреси во Грција, во пограничното подрачје помеѓу Битола и Лерин, со епицентри 120 километри јужно од Скопје, регистрираше денеска Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

– Според досегашните податоци, од населението во градот Битола и околината најсилно беше почувствуван земјотресот во 10.46 часот, со локална Рихтерова магнитуда 3.0 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, информира Опсерваторијата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!