Вие имате прво да ја знаете вистината

Тажни слики од комунистичкиот рај: Чекаме по 12 часови пред продавниците, колапс на островот на Кастро

Економската криза во Куба се влоши поради пандемијата на коронавирус, што доведе до ситуација жителите на таа комунистичка држава да чекаат дванаесет часа во ред за основните прехранбени производи.

Според британски Дејли Мејл, Кубанците се навикнале на различни ограничувања за време на 60-годишното владеење на режимот, бидејќи често немале пристап до основни работи како вода за пиење или тоалети. Но, пандемијата ги влоши работите многу.

Поголемиот дел од ноќта ја поминав овде за да купам нешто. Не е лесно. Голем проблем е да се купи нешто за јадење – изјавила Еделвис Миранда, која новинарите ја пронашле пред супермаркетот, каде што поминала единаесет часа во ред. Таа вели дека не и е жал бидејќи успеала да најде два литра масло, две пакетчиња пилешко, малку мелено месо и детергент. Но утре пак ќе мора да застане во ред.

Куба бележи рекордна стапка на инфлација од дури седумдесет проценти во 2021 година. Економијата почна благо да закрепнува во 2020 година, но сега повторно запаѓа во хаос. Недостигот на храна е предизвикан од пандемијата и драстичното намалување на увозот во земја со повеќе од 11 милиони жители, а новата криза е веќе најтешка во последните три децении.

Кубанците, потсетува Дејли Меил, се навикнати да чекаат во редици за речиси сите јадења, од леб до паста за заби. Увозот е клучен, дури 80 отсто од залихите на островот доаѓаат од увоз, а увозот беше на најниско ниво, од 2009 година, минатата година. Недостигот ги погодува сите, па дури и најбогатите слоеви на општеството, кои често им плаќаат на другите да стојат во редици пред продавниците за да им купат намирници.

Кубанците пристигнуваат пред продавниците со шишиња вода, кафе, па дури и клупи, а често полицијата мора да го одржува редот. Дејли Мејл раскажува за инцидент кога пред една продавница имало 400 клиенти, но на само 250 им било дозволено да влезат.

„Нашето достоинство е нарушено“, вели Роландо Лопез, 66-годишен маж кој тој ден не успеал да влезе во продавницата.

Десет години помладата домаќинка Марија Росабал рече дека тоа е едноставно кубанска реалност и дека нема помош.

Конфузија создава и фактот што некои продавници прифаќаат само девизи, но американскиот долар повеќе не е легален начин на плаќање и тешко се добива. Сепак, продавниците кои прифаќаат странски валути се генерално многу подобро опремени. Дополнителен проблем е што луѓето понекогаш стојат со часови пред продавницата за да дознаат откако ќе влезат дека го немаат тоа за што дошле.

Во некои продавници нема ни млеко. Кога ваквите производи повторно ќе се појават на полиците, тие се распродаваат за неколку часа. Иако недостигот од ваков вид е вообичаен во Куба, весникот посочува дека работите значително се влошиле дури и пред пандемијата, откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги заостри санкциите.

Ситуацијата дополнително се искомплицира со монетарната реформа започната минатата година, со која се зголемија платите во земјата каде што повеќето луѓе работат во јавниот сектор, но и драстично ја зголеми инфлацијата. Обидувајќи се да стават крај на оваа тешка криза, кубанските власти го проверуваат секој купувач за секој Кубанец да има пристап до основните намирници. Сепак, како што вели Лопез, има поединци кои ја користат оваа ситуација за своја корист.

Властите во Хавана велат дека најдобар начин е да се поттикне домашното производство и полека почнале да ја отвораат економијата за приватните претприемачи. Но, тоа е процес кој ќе потрае, а апсолутно ништо не му значи на 77-годишниот Лазар Нарањ, кој по неколкучасовно чекање во редот си замина дома без храна.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!