Вие имате прво да ја знаете вистината

За судбината на Новак одлучува човек кој игра тенис: Судијата О’Калахан обожава спорт и знае се за Ѓоковиќ

Малку се знае за главниот судија на тричлениот совет во случајот со Новак Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ моментално е во притвор во хотелот за имиграција и така ќе биде до сабота во 23.30 часот (по македонско време) кога ќе започне судењето пред Федералниот суд на Австралија.

Ѓоковиќ се бори да остане во земјата и да игра на Австралија опен, а неговиот адвокатски тим веќе постигна една важна победа. Прифатен е нивниот предлог судењето да го води тричлена комисија, што не му одговара на министерот Алекс Хок, па сега официјално е дека судбината на Новак ќе ја решаваат: Џејмс Алсоп, Ентони Бесанко и Дејвид О’Калахан.

Сите се надеваат дека, како и судијата Ентони Кели, кој ја водеше првата постапка и одлучи во корист на Новак Ѓоковиќ, дека и тие ќе бидат темелни и објективни.

Малку се знае за сите тројца судии, дури и во Австралија, но вреди да се спомене дека се работи за истакнати судии.

Најинтересен за нас е Дејвид О’Калахан, кој ќе биде главен на судењето, а кој во текот на ноќта ги слушаше барањата на адвокатот на Новак Ѓоковиќ. Тој го одобри нивното барање, но не ја промени одлуката на Ентони Кели да го врати Ѓоковиќ во имиграцискиот притвор, но ова е секако прв ваков случај кој го води, иако тој е активен уште од осумдесетите.

Она што е интересно е што О’Калахан е голем љубител на спортот, а особено на американскиот фудбал, бидејќи навива за Грин Беј Пекерс, но најмногу игра тенис!

Не се знае за кога навива О’Калахан, но во слободно време се занимава со спорт во кој најдобар е Новак Ѓоковиќ, па сигурно е многу добро запознаен со она што се случува пред Австралија опен. Освен тоа, судијата О’Калахан трча во слободно време, вози велосипед, а се бави и со јавање коњи.

Да потсетиме, каква и да донесе одлука судијата О’Калахан и другите двајца други судии таа ќе биде конечна и министерот Алекс Хок нема да може да поднесе жалба, односно ако таа биде позитивна за Ѓоковиќ, министерот ќе мора да го пушти да игра на Австралија опен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!