Вие имате прво да ја знаете вистината

Мистеријата продолжува: Убавата Сплиќанка која последна се слушнала со Матеј Периш исчезна без трага, која е мистериозната девојка!?

Исчезнатиот млад човек од Сплит, по кого потрагата не стивнува веќе 16 дена, а за кого секој ден имаме нови официјални, но и неофицијални информации. Тоа што предизвика нова голема бура во јавноста е појавувањето на мистериозната девојка од Сплит, со која Матеј Периш (28) беше во комуникација критичната вечер.

Како што пишува белградски Курир, станува збор за Сплиќанката М.С., сопственик на бродска компанија во тој град, а на 30 декември таа со своето друштво била во Белград, исто како и Матеј.

Откако се дозна дека убавата Сплиќанка е некако поврзана со исчезнатиот Матеј, сите новинари од Хрватска се обидоа да стапат во контакт со неа, но таа блокираше се и одби секаква соработка, вели извор од Сплит и додава:

Таа дури и избриша профили на социјалните мрежи. Откако дознаа за неа во јавноста, многумина се запрашаа како таа е поврзана со исчезнатиот, но набрзо се дозна дека пријателот на Матеј и бил брат.

Според соговорник на белградски Курир, станува збор за пријател на исчезнатиот кој не сакал да оди со нив на патувањето во Белград.

Братот на М.С не сакаше да оди на пат, мислеше дека е рано да се забавуваат бидејќи неодамна изгубиле пријател. Но, Матеј секако стапил во контакт со Сплиќанката, вели изворот на Курир и продолжува:

Наводно се слушнале неколку пати таа вечер кога исчезнал. Но, М.С е многу контрадикторна во своите изјави, бидејќи изјавила дека не разбрала што и зборува поради музиката во кафеаната. Од друга страна, таа рече дека го видела само пропуштениот повик од Матеј.

Сето ова е чудно и на некој начин сомнително, нејзината изјава што ја дала во полиција и се останато. Таа изјавила и дека Матеј користел опијати, бидејќи сакал напорно да работи како скипер за да ја постигне посакуваната цел, наведува соговорникот.

Не се знае зошто веднаш не се јавила во полиција и не кажала дека е во контакт со него, туку чекала да се извади списокот и да се направи целата анализа на телефонот на Матеј.

Да потсетиме, Матеј Периш исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември, кога првпат истрча од клубот Готик во Бетон салата во 01.43 часот, потоа претрча преку улицата Караѓорѓева, преку улицата Травничка до ресторанот Саванова на шеталиштето каде е снимен како се приближува до водата во 01 часот и 51 минути. Имено, неговиот телефон бил лоциран преку сигналот на базната станица во 02:03 часот по полноќ во Сава, додека последниот телефонски базен сигнал бил во 02:05 часот точно кај клубот од каде што истрчал.

Инаку, пред МС да ги избрише социјалните мрежи, можеше да се види дека „живее на висока нога“.

Се облекуваше во брендирана облека и секогаш го истакнуваше тоа. Често патувала и со своите пријатели одела само на ексклузивни места каде одат само богатите. Таа сака таков живот и може да си го дозволи, вели изворот на белградски Курир од Сплит.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!