Вие имате прво да ја знаете вистината

Раскош вреден 6.000.000 евра, се продава сицилијанскиот дворец од филмот Кум

Обожавателите на Кум, барем оние со подлабок џеб, ќе бидат воодушевени од веста дека величествениот сицилијански замок, кој може да се види во третиот дел од култниот филм на режисерот Френсис Форд Копола, сега, може да се купи за 6 милиони евра.

Неверојатниот замок од 4.000 квадратни метри се наоѓа во Акиреале (Италија, Сицилија) и има 22 спални соби, осум бањи, винарска визба, уметничко студио, библиотека, приватна капела и е опкружен со парк од 2,1 хектар. Екстериерот од овој имот, изграден кон крајот на 19 век во неоготски стил, го краси импресивен трем, а ентериерот е богат со големите двојни мермерни скалила, со столбови кои водат до богато украсени соби на горниот кат, со бројни уметнички дела. Во врска со продажбата на недвижности, се поставува прашањето што ќе биде со сите овие уметнички дела, бидејќи замокот е еден вид музеј преполн со вредни дела. Неверојатниот имот, познат како замок на семејството Пениси Флористела, бил изграден од баронот Агостино Пениси ди Флористела на крајот на 19 век за неговата импресивна уметничка колекција.

Како што е соопштено од Sotheby’s International Realty, чија италијанска подружница го продава замокот, дел од уметничките дела остануваат кај новите сопственици, но се чини дека повеќето, сепак, се преселуваат на нова адреса. Во капелата има фрески насликани од сицилијанскиот уметник Џузепе Скиути во 1905 година, како и мермерна биста на Барон Пениси, првиот сопственик на замокот. Бистата е поставена на крајот од патот оградена со дрворед палми што води до комплексот и е дело на италијанскиот скулптор Џузепе Принцио. Сепак, најголемото богатство кое го зачувал овој замок не е на продажба, а тоа е вредна нумизматичка колекција што баронот Пениси ди Флористела му ја нарачал на архитектот од Палермо, Џузепе Патрикол да го дизајнира замокот во Акиреале, на местото на поранешен хотел и спа центар. Поголемиот дел од збирката, која содржи повеќе од 1.600 златни и сребрени грчки монети од Италија и Сицилија и беше купена од сицилијанскиот регион во 1987 година, денес се чува во музејот Паоло Орси во Сиракуза. Други дела во колекцијата, вклучително и неколку слики на внукот на Барон и повоен уметник Пол Пениси, како и бројни украсни предмети, останаа во колекцијата на семејството Пениси, и не се на продажба.

„Тоа е имот кој изразува силен карактер и има голем потенцијал поради неговата историја, локација, архитектура и простор“, истакнуваат од Sotheby’s. „Откако ќе се обнови, може да се прилагоди на различни потреби и современи вкусови без да се промени оригиналната структура. Имотот стар 140 години за чудо го преживеал разорниот земјотрес во 1908 година што ја потресе јужна Италија и го уништи сицилијанскиот град Месина. За време на Втората светска војна, британската армија го бомбардирала Акиреале (Италија, Сицилија), мал крајбрежен град со замок, но имотот на Барон Пениси не претрпел никаква штета. Живописниот град, инаку, е дом на многу историски места, вклучувајќи ја и најстарата уметничка академија на Сицилија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!