Вие имате прво да ја знаете вистината

Словенија ги промени условите за влез, карантинот се скратува на седум дена

Словенечката влада ги промени условите за влез во земјата за оние кои не биле вакцинирани или поминале коронавирус и немаат негативен тест, тие повеќе нема да можат привремено да го прекинат карантинот откако ќе влезат со негативен тест.

Поради скратувањето на карантинот од десет на седум дена, елиминирана е можноста за предвремено прекинување на карантинот со негативен ПЦР тест, а лицето кое ќе оди во карантин откако ќе ја премине границата ќе мора да биде во домашна изолација седум дена, соопшти владината канцеларија за комуникации.

Оние кои се вакцинирани со потребните дози, оние кои го преживеале Ковид 19 или имаат негативен тест за коронавирус, сепак можат да влезат во Словенија без одлука за задолжителен карантин.

Здравствените власти во саботата соопштија дека во последните 24 часа се потврдени 7.580 нови инфекции, што е најголем број дневни инфекции од почетокот на епидемијата, а уште пет починале.

Со 14.360 ПЦР тестови, потврдени се 7.580 заразени или 52,8 отсто од тестираните, а направени се уште 109.072 брзи тестови за антиген, чии позитивни резултати допрва треба да се потврдат со ПЦР тестирање.

Според владините податоци, моментално во болниците има 514 пациенти, од кои 156 се на одделенијата за интензивна нега.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!