Вие имате прво да ја знаете вистината

Летот на Ѓокович од Мелбурн за Дубаи ги собори рекордите: Најследен лет на денот, повеќе од 7.000 луѓе го прателе во живо

Целиот свет со необично внимание ја следеше голготата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ во Мелбурн, неговото пристигнување, првото укинување на визниот режим, притворот и судењето, потоа второто одземање на визата, потоа ново судење и на крајот срамната депортација на ден пред почетокот на Австралија опен.

По конечната одлука на австралиските власти, цунами од поддршка падна врз Новак, тенисери, фудбалери, кошаркари од целиот свет, обични луѓе од сите бои и националности, други јавни личности, сите со зборови за поддршка до големиот спортист, кој стоички се бореше со неправдата да зачекори на австралиско тло.

Денеска, товарот на неизвесноста конечно падна врз него силно како планина на плешки, денес Новак конечно полета и ја остави зад себе најболната епизода во кариерата, на место каде што донесе толкава радост за себе и за сите негови фанови. А колку светот се го интересира неговиот тажен момент, доказ е фактот што летот на Ѓоковиќ од Мелбурн до Дубаи на страницата „радар на летот“, во моментот кога полета – го следеле над 5.000 луѓе!

Во еден момент бројот на луѓе кои следеа до каде стигна авионот со српската тениска легенда достигна бројка од 7.000!

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!