Вие имате прво да ја знаете вистината

Скандал во Грција, тренер по едрење силувал 11 годишно девојче

Грчкиот тренер по едрење Триантафилос Апостолу одговара пред судот во Атина во врска со обвинувањата за силување на 11-годишно девојче, во случај што излезе на виделина кога спортистот, освојувачот на златниот олимписки медал, зборуваше за сексуална злоупотреба во спортот.

Апостолу се појави на суд во средата, по речиси 12 години наводното силување. Жртвата и нејзиното семејство исто така беа на суд, заедно со поранешната олимписка шампионка во едрење Софија Бекатор, која исто така го урна ѕидот на тишината за сексуалното насилство во спортот. Одлуката на Бекатор да зборува за сексуална злоупотреба во грчкиот спорт доведе до верзија на кампањата „MeToo“ во таа земја.

Терминот првпат се појави на Интернет во 2006 година, кога Тарана Бурк, жена која преживеа сексуална злоупотреба, го употреби на социјалните мрежи. Но, хаштагот стана вирален – и глобален – дури по скандалот со холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој беше осуден на 23 години затвор во 2020 година за силување и сексуален напад.

Користејќи го хаштагот #metisofia на сметките на Бекатор на социјалните мрежи, спортистите почнаа да објавуваат лични искуства во декември 2020 година, со што го кршат табуто за сексуално насилство. Појавата на Бекатор беше поттик за младата жена да поднесе тужба против нејзиниот поранешен тренер.

Апостолу, кој денес има 39 години, го откри својот идентитет во интервју за грчките медиуми во јануари 2021 година, непосредно пред апсењето. За грчкиот сајт Prototema тој изјавил дека девојчето е постаро од 11 години и дека сакал да се ожени со неа додека случајот не се појави во јавноста. Оттогаш е во истражен затвор.

Една млада жена, која сега има 21 година, изјави за грчката телевизија пред судењето дека била силувана и сексуално и вербално малтретирана уште од деветгодишна возраст.

Ми требаа 10 години да сфатам дека детето не може да биде виновникот за силувањето, изјави таа за ТВ АНТ1.

Таа се надева дека нејзината одлука да поднесе оставка ќе ги охрабри другите, како што ја охрабри и признанието на Софија Бекатор. Мора да го прекинеме молкот, да ги казниме сторителите и да ставиме крај на стигмата во однос на жртвите на сексуална злоупотреба.

Бекатору зборуваше за време на онлајн видео-конференција, велејќи дека била изложена на „сексуално вознемирување и злоупотреба“ во хотелската соба на неименуван директор на Грчката едриличарска федерација (ХСФ) во 1998 година.

Се обидов да го оттурнам за да му покажам дека не се согласувам, но што и да кажав, тој не се откажа, рече таа.

Бекатору објасни како молчела за да продолжи со пловењето и да се натпреварува и дека оттогаш имала долги години терапија. Прославената грчка атлетичарка освои злато на Олимписките игри во Атина во 2004 година и стана првата жена што го носи знамето на грчкиот олимписки тим на Игрите во Рио де Жанеиро во 2016 година, пишува Vijesti.me .

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!