Вие имате прво да ја знаете вистината

Со месеци рестрикции за граѓаните, а во резиденцијата на борис џонсон се правеле забави!?

За време на „карантинот“, секој петок во премиерската резиденција на „Downing street“ се организирале забави со алкохол, откри во саботата таблоидот „Mirror“, а поради зголемената листа на обвинувања и критики против Борис Џонсон, повиците за оставка станаа посилни.

Поранешниот конзервативен министер Тобијас Елвуд му порача на Џонсон „да води или да се повлече“.

„На оваа земја ѝ треба лидерство“, изјави Тобијас за Би-Би-Си.

Коментарите на претседателот на парламентарната комисија за одбрана уследија по најновите откритија за петочните собири на кои се пиело и се разговарало, додека биле на сила мерките против коронавирусот.

Петочните британски забави се долгогодишна традиција што ја практикуваат сите влади, потсетува весникот, додавајќи дека праксата не прекинала ниту по воведувањето на мерката „забрана за собири во затворени простории“, со исклучок на членовите на блиското семејство.

„Mirror“ тврди дека персоналот на премиерот купил и фрижидер за да можат секогаш при рака да имаат ладни пијалоци и дека Џонсон знаел за овие собири.

Членот на долниот дом на парламентот, Ендрју Бриџен, кој нема функција во владата, рече дека Борис Џонсон „го изгубил моралниот авторитет да управува со земјата“ и „не е важно дали премиерот знаел или не знаел за тие петочки забави“.

„На крајот на краиштата, тој е одговорен за сè што се случува во владата и како се однесува. Она на што сме сведоци е култура на однесување според која едно правило важи за нив, а друго важи за нас останатите. Тоа е неприфатливо и не сум сигурен дека извинувањето може да го реши ова“, рече Бриџен.

Според „The ​​Telegraph“, досега т.н. Комитетот од 1922 година доби писмо од околу 20 конзервативни пратеници во кое се изразува недоверба кон раководството на Џонсон.

Комитетот е составен од невладини конзервативни пратеници кои се состануваат неделно кога се состанува во Долниот дом за да разговараат за партиски прашања.

Комитетот исто така се среќава еднаш месечно со лидерот на партијата за да го информира и да ги презентира актуелните мислења во партијата.

За иницирање на гласањето недоверба потребна е согласност од 54 пратеници од ториевците.

Канцеларијата на премиерот Борис Џонсон ѝ се извини на кралицата Елизабета во петокот, откако беше откриено дека вработените во резиденцијата на премиерот на „Downing street“ се забавувале до доцна во ноќта пред погребот на принцот Филип, во време кога биле забранети собири во затворени простории.

„Многу е тажно што ова се случи во време на национална жалост и „Downing street“ се извини“, изјави портпаролот на Џонсон за новинарите.

„Џонсон тој ден беше во резиденцијата Chequers и не беше поканет на ниеден собир“, додаде портпаролот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!