Вие имате прво да ја знаете вистината

Таа е жената која преговара со Русите за Украина, дали Сребрената Лисица ќе биде полукава од тимот на Путин?

Венди Шерман, една од најмоќните светски дипломати, е позната по прекарот Сребрена лисица поради нејзината снежно бела коса и лукавиот стил на преговарање, а деновиве учествува во преговорите меѓу САД и Русија, пишува Би-би-си.

Шерман е заменик државен секретар на САД и преговараше со руски дипломати оваа недела во разговорите за Украина. Влогот е голем, потсетува Би-Би-Си.

Рускиот претседател Владимир Путин распореди околу 100.000 војници во близина на границата со Украина, што предизвика страв од инвазија и предупредувања од Западот.

Американските дипломати се надеваат дека ќе ја смират тензичната ситуација преку преговори со Русите, а Шерман повторно е „во својот елемент“.

Таа е позната во Вашингтон по својот остар стил и често морала да се справува со тешки прашања во нејзината кариера. Во времето на претседателот Бил Клинтон, таа се обиде да постигне договор со Северна Кореја кој беше дизајниран да ги запре нивните напори за создавање нуклеарно оружје.

Во 2011 година, таа го презеде водството во тимот на САД кој преговараше за нуклеарно оружје со Иран додека претседателот Барак Обама беше на власт. На крајот, во 2015 година, успеа да постигне историски договор за нуклеарно оружје меѓу Иран и П5 + 1 – САД, Обединетото Кралство, Франција, Кина, Русија и Германија.

Во тоа време, Шерман зборуваше за тоа дека да се биде жена не е пречка за нејзиниот напредок во преговорите иако Исламската Република Иран има строги правила во контактите меѓу мажите и жените.

„Кога седев спроти Иранците, ги претставував Соединетите Американски Држави, а можеби како жена понекогаш кажувам нешто што нема да испадне доволно цврсто, но кога кажувам нешто грубо, остава силен впечаток затоа што не е очекувано, рече таа.

Шерман (72) има бледа кожа и скратена, челично-сива коса и покрај исцрпувачкиот карактер на преговорите, таа секогаш изгледа уредно, нејзината коса никогаш не е неуредна, вели британски дипломат кој соработувал со неа за време на меѓународните преговори.

Прекарот го добила од Иранците, кои почнале да ја нарекуваат „Лисица“ поради нејзиниот лукав пристап кон преговорите. Нејзините колеги од Стејт департментот го прифатија прекарот и носеа маици на кои пишуваше „Сребрена лисица“ за време на преговорите.

Нејзините соработници велат дека ја гледаат со восхит, а понекогаш и со доза на страв додека ги води преговорите на меѓународен план.

„Таа е брза“, рече Џејмс Џефри , поранешен американски амбасадор во Турција, кој ја гледаше Шерман за време на нејзината дипломатска кариера. И многу интензивна, додаде тој.

Би-би-си пишува дека таа ги развила своите дипломатски способности на необичен начин. Откако студирала на Факултетот за социјална работа на Универзитетот во Мериленд, таа им помагала на децата на кои им е потребна грижа во Балтимор.

Како социјален работник во 1980-тите, таа стана фрустрирана од залудните напори да ги спаси малтретираните деца, па извесно време ги координираше напорите на локалната заедница за промена на системот. Таа стана директорка на Државниот завод за заштита на децата и стекна репутација на политички оперативец.

Неколку години подоцна таа се приклучи на администрацијата на Клинтон и стана првата жена потсекретар за политички прашања.

Оваа недела нејзините вештини беа ставени на тест.

Аналитичарите велат дека преговорите со Русите се особено напорни и ќе бараат сите дипломатски вештини што таа може да ги искористи за да ја постигне својата цел, а тоа е да избегне голема војна во Европа.

Во понеделникот во Женева, таа разговараше со руски официјални претставници, вклучувајќи го и Сергеј Риабков, заменик-министер за надворешни работи на Русија. Таа повторно разговараше со Русите во средата на состанокот на НАТО во Брисел, а истото беше и во Виена.

Русите имаат список со барања: меѓу другото, американските власти мора да се согласат да не го прошируваат НАТО кон исток. Русите сакаат и американските власти да ја елиминираат можноста Украина да стане членка на НАТО.

„Бевме цврсти“, им рече таа на новинарите по разговорите во Женева, опишувајќи како таа и другите американски претставници им се спротивставиле на Русите.

Би-Би-Си известува дека преговорите во Европа биле предизвик за двете страни, САД и Русија. Но, Риабков рече дека неговите разговори со Шерман биле корисни.

Разговорите беа тешки, долги, професионални, длабоки, конкретни, без да се обидуваат да избегнат тешки прашања, рече тој, пишува Би-би-си.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!