Вие имате прво да ја знаете вистината

Трамп го одржа првиот митинг од октомври: „Радикалните демократи сакаат да ги претворат САД во комунистичка земја!“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во саботата одржа говор во Аризона, во кој повторно инсистираше на победа на претседателските избори, што беше поздравено од илјадници насобрани поддржувачи.

Некои од верните поддржувачи пристигнаа во Флоренсод Флорида или Тексас, неколку дена однапред .

„Готово е со тоа што политичарите во Вашингтон ги контролираат вашите животи. Готово е со наметнувањето“, рече тој.

„Радикалните демократи сакаат да ја претворат САД во комунистичка земја“, додаде тој.

Тој повтори дека победил на претседателските избори во 2020 година.

„Не можеме да дозволиме да се извлечат со тоа“, рече тој.

Претходните говорници испратија слични пораки. Бајден беше обвинет дека е „слаб“, „вознемирен“ и ги напаѓа главните медиуми. Зборуваа за украдени избори, медиумска пристрасност, отворени граници и како САД предизвикуваат „исмејување“ низ целиот свет.

„Овде владее партиска атмосфера“, изјави за АФП Џонатан Ричс, еден од поддржувачите на Трамп собрани на митингот.

„Ова е како МАГА на Вудсток (изборниот слоган на Трамп „Да ја направиме Америка повторно величенствена“). Патриотите низ целата земја се собраа за општото добро на земјата. Го сакаме нашиот претседател“, додаде тој.

Џенифер Винтербауер, која беше меѓу првите што дојде на митингот, рече дека дошла да ја слушне „вистината“ од Трамп.

„Тој секогаш ја кажува вистината за сè. За економијата, состојбата во светот, САД“, додаде таа.

Трамп не ја одржа ветената прес-конференција на 6 јануари, на годишнината од неговиот упад во Капитол, а ова е негов прв митинг од октомври.

Трамп истакна дека се собрала „огромна“ публика што не можел да ја сфати со поглед, но во моментов нема точни податоци за бројот на собрани луѓе.

Во пресрет на неговата победа на изборите во 2016 година и за време на неговиот претседателски мандат, на неговите митинзисе собираа десетици илјади луѓе, но во последно време митинзите стануваат се помалку посетени.

Излезноста на саботниот митинг се чини дека била многу помала отколку на претходните митинзи, според француската новинска агенција АФП.

Митингот се одржа на земјоделско земјиште на 100 километри од Феникс, а заедно со Трамп беа и републиканците познати по негирањето на резултатите од изборите во 2020 година.

Меѓу нив беше и Кари Лејк, која беше поддржана од Трамп на изборите за гувернер на Аризона оваа година. Таа претходно изјави дека немаше да ја верификува победата на Бајден во таа сојузна држава доколку во тоа време беше на функцијата.

Мајк Линдел, лидерот на MyPillow, кој потроши милиони долари обидувајќи се да го смени изборниот резултат, фокусирајќи се на наводните махинации преку машините за броење гласачки ливчиња, им порача на собраните дека нема да се откаже.

„И јас ви го ветувам ова, нема да има избор со какви било машини или компјутери во 2022 година“, рече тој.

Трамп е се уште влијателен во Републиканската партија. Поддршката на неговите теории, или барем неоградувањето, често е неопходно за опстанокот на републиканските конгресмени и другите функционери.

Трамп ретко се појавуваше во главните медиуми откако не е претседател, но минатата недела даде интервју за Националното јавно радио (НПР), во кое препорача вакцинација против Ковид-19, што беше критикувано од некои од неговите поддржувачи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!