Вие имате прво да ја знаете вистината

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ОД ПАЦИФИК: Стравуваат дека има мртви, аларм во Нов Зеланд, Тонга отсечена од светот! (ФОТО/ВИДЕО)

Помина заканата од цунами во Пацификот. По силна подводна вулканска ерупција, и масивниот облак од пепел што ја прекри малата островска држава Тонга, ги спречи надзорните летови од Нов Зеланд. Сателитските снимки покажуваат ерупција, со облак од пепел, пареа и гас што се издига над сините води на Пацификот, пренесува АП. Експлозијата наводно се слушнала дури и на Алјаска .

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн рече дека сè уште нема официјални извештаи за повредени или загинати во Тонга, но предупреди дека властите сè уште не воспоставиле контакт со некои крајбрежни области и помали острови.

– Комуникацијата со островот е многу ограничена. И знам дека предизвикува голема загриженост кај локалната заедница – рече Ардерн.

Многу делови на Тонга, чиј главен град е 65 километри јужно од областа на вулканска ерупција, се соочуваат со речиси целосни прекини на струја, телефонски линии и интернет. На социјалните мрежи беа објавени снимки на кои се гледа како вода продира во црква и неколку куќи, а очевидци велат дека вулканска пепел паѓа врз главниот град Нукуалофа .

Геолошкиот институт на Тонга соопшти дека гасот, чадот и пепелта од вулканот се искачиле на висина од 20 километри. Предупредувањето за цунами е издадено на Хаваите, Алјаска и на брегот на Тихиот Океан на САД , а според извештаите на американската агенција АП на Хаваи, брановите успеале да ги турнат чамците до пристаништата. Цунамито ги погоди бреговите на јапонските острови Амами, а јапонската ТВ станица NHK објави дека брановите биле високи околу 1,2 метри.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!