Вие имате прво да ја знаете вистината

Другатата страна на Авганистан: Производство на опиум и зависници од дрога, Талибаните контролираат 85 отсто од опиумот во светот

Проблемот со зависноста во Авганистан, најголемиот светски производител на опиум, продолжува и во ерата на Талибанците.

Вообичаена ситуација е да се сретнете со зависници од дрога додека шетате по улица во центарот на провинцијата Херат во Авганистан, која е позната како место каде што се произведува најмногу опиум во светот, јавува „Anadolu Agency (AA)“. Во градот каде талибанската контрола се чувствува на секој агол, на многу места можат да се видат зависници од дрога, одвоени од реалноста. Новинар на „АА“ ги истражувал зависниците, нивните животи и приказни на улиците на Херат.

Зависниците во градот не се лоцирани само под мостот или во споредните улици, тие често можат да се најдат и на улицата „Мусала“, каде што се наоѓаат историските минариња Херат на Мусала. Заедничка карактеристика на зависниците е употребата на лабораториски произведени дроги како хероин и метамфетамин. Зависниците за „Anadolu Agency“ изјавиле дека во Авганистан е тешко да се набават такви лабораториски лекови. Многумина рекоа дека наишле на таква дрога во Иран. Друг значаен проблем е што зависниците се собираат во групи од двајца или тројца во центарот на градот и продолжуваат да користат дрога. Некои од зависниците заработуваат работејќи во пекари и градилишта, а дел со собирање хартија и пластика од ѓубре. Други отворено признаваат дека крадат и просат. Меѓу зависниците е можно да се видат луѓе од сите возрасти. Иако ретко, може да се забележат и зависници. Меѓу нив има и образовани луѓе кои некогаш имале убави работни места. Во центарот на градот можете да видите зависници во многу лоша физичка состојба. Приказната за сите нив е слична. Заедничко за сите зависници е тоа што го губат семејството, парите и достоинството. Многу од нив стануваат агресивни, а малкумина одговараат на прашања.


Фируз Мухамед Асаф (57), кој користел хероин со својот пријател, рекол дека долги години живеел во Техеран, главниот град на Иран, со сопругата и трите сина, а подоцна живеел со семејството во Германија. Тој почнал да користи хероин пред 10 години во Техеран и во тоа време бил кројач.

„Со текот на времето, мислев дека треба да користам повеќе хероин за подобро да си ја завршам работата. Тоа беше крајот за мене“, рекол Асаф.

Наведувајќи дека по две години живеење во Германија, неговиот семеен живот се распаднал и се вратил во Авганистан, Асаф рекол дека згрешил што се вратил.

„Луѓето прават грешки во животот. За жал, пет години не сум ги видел деца“, рече Асаф.

Работел во пекара, ја исчистил рерната и таму спиел, а понекогаш собира пластика и хартија од ѓубре и ги продава.

„Сега сум многу уморен. Сакам да го напуштам ова. Жал ми е, целиот мој имот и моето семејство исчезнаа“, рекол Асаф.

Факир Ахмед (39), рече дека се женел и се разведувал три пати, имал три деца и не ги видел долго време. Тој живеел во Иран 20 години.

Наведувајќи дека го загубил семејството и целиот имот, Ахмед рече дека откако почнал да користи хероин, животот целосно му се променил и почнал да живее на улица.

„Секако, жалам за тоа. Ги изгубив сите мои роднини. Тие се држат настрана од мене. Мислат дека сум лоша личност. Малите деца фрлаат камења по мене“, рекол Ахмед.

Животот го заработува собирајќи хартија и пластика од ѓубре и просејќи. Не крие и дека понекогаш краде.

Зависниците кои живеат на улица умираат од студ и глад.


Во меѓувреме на местото каде што се собираат зависниците дошол 60-годишен маж. Старецот кој не сакал да го открие името, седнал во ќош, го подготвил материјалот од чантата и почнал да користи метамфетамин.

Мохамед Ализадех (32), рекол дека до неодамна живеел во Иран со сопругата и трите деца. Тој дошол во Херат откако бил депортиран пред два месеци.

Изјавувајќи дека со години е зависник и два месеци живее на улиците на Херат, Ализадех рекол:

„Дали е можно да не се каам? Целиот мој живот го нема“.

Како што објасни, зависниците кои живеат на улица умираат поради студот и гладот.

„Три лица загинаа оваа недела. Две лица загинаа минатата недела“, рекла Ализаде.

Мевлеви Наимула Хакани, директор за култура и информации и портпарол на талибанците во Херат, за „АА“ изјавил дека Херат е голема провинција, па затоа подготвуваат долгорочни планови за борба против дрогата и лекување на зависниците.

Велејќи дека сериозно ја сфаќаат борбата против дрогата, Хакани рекол:

„Работиме на ден кога во Херат нема да има наркомани“.

Авганистан е една од земјите каде се набавува нелегална дрога, а најмногу се произведуваат и извезуваат растенија како афион и коноп.

Според извештајот објавен од Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал (UNODC) во ноември 2021 година, повеќе од 85 отсто од опиумот во светот во 2020 година бил произведен во Авганистан.

Исто така, Авганистан беше на второ место, по Мароко, по одгледување канабис во периодот 2015-2019 година.

Талибанските власти велат дека ќе се борат против нарко индустријата. Меѓутоа, талибанските власти нагласуваат дека на луѓето треба да им се понудат алтернативни работни места во борбата против ова прашање и затоа треба повторно да се воспостави меѓународна помош.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!