Вие имате прво да ја знаете вистината

Ердоган: На ​​Албанија и предаваме 522 станбени единици во вредност од околу 42 милиони евра

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и албанскиот премиер Еди Рама присуствуваа на церемонијата во албанскиот град Лац на која беа предадени клучевите од домот на семејствата кои останаа без покрив над главата по земјотресот во 2019 година, јавува Anadolu Agency (AA).

Албанскиот премиер Еди Рама на церемонијата рече дека го смета турскиот претседател за ценет пријател кој, како што рече, „го прави тоа што го кажува и го кажува тоа што го прави“.

– Ова е исклучително посебен ден и ќе зборувам накратко, бидејќи денес сите сакаат да слушнат голем пријател на Албанија и јас ја имам честа да го кажам тоа, драг мој пријател, претседателе Ердоган. „Многу сум горд што можам да се наречам пријател на претседателот Ердоган“, рече Рама.

Рама понатаму истакна дека Мустафа Кемал Ататурк го всадил духот на модерна Турција дека „човештвото е едно тело и дека секоја нација е дел од тоа тело“.

– Ако дел од ова тело е болно, треба да се грижиме како да сме сите болни. Претседателот Ердоган веќе длабоко го вкорени овој дух во душата на Турција, во пристапот на Турција, во начинот на кој Турција гледа на светот и нејзините пријатели. Еве ја материјализацијата на сите убави зборови. Овде можете да видите што мисли претседателот Ердоган кога вели „Албанија е во моето срце и она што ја боли Албанија ме боли и мене“ – рече Рама.

На свеченоста говор имаше и претседателката на Парламентот на Албанија, Линдита Никола, која рече:

– Кусо и едноставно одговори претседателот Ердоган „ова е задача што треба да ја направи еден голем брат“.

Проектот за изградба на 522 објекти е финансиран од Република Турција и е вреден околу 42 милиони евра. Како дел од проектот, турската државна градежна компанија ТОКИ изгради и деловни единици и стотици паркинг места.

-Радоста на Албанија е наша радост, проблемот е и наш проблем. Ние не го делиме вашиот мир и благосостојба со нашиот. „Како жители на земја која претходно неколкупати ја доживеа истата болка, нашите срца, како и срцата на албанскиот народ, беа скршени поради земјотресите на 21 септември и 26 ноември 2019 година“, рече Ердоган.

Тој потсети дека со Рама биле во постојан контакт и будно ги следеле случувањата на теренот.

– Кога станува збор за меѓународната сцена, ние учествувавме во иницијативи Организацијата за исламска соработка да и пружи помош на Албанија. Тоа што Турција беше првата земја што истрча да помогне по земјотресот е доказ за силната солидарност меѓу нас – рече Ердоган.

Тој додаде дека покрај помошта на терен, сакале да ја ублажат состојбата на албанскиот народ, па била донесена одлука за изградба на новите станбени единици.

Потребните договори беа потпишани во јули 2020 година, а и покрај пандемијата на коронавирус, изградбата започна во декември.

Тој потсети дека пред 13 месеци онлајн присуствувал на церемонијата на поставување на темелите на овие станбени единици.

– Денеска ви ги предаваме овие домови кои се состојат од вкупно 522 станбени единици, вредни околу 42 милиони евра – рече Ердоган.

Тој истакна дека Турција го одржала зборот кон Албанија, иако и самата била изложена на земјотреси, поплави и пожари.

Според него, показателот за братство не е само да се дојде кога ќе се побара помош, туку да се биде таму секогаш кога е потребно.

„Се надеваме дека ова пријателство меѓу Турција и Албанија што го изградивме ќе биде вечно“, рече Ердоган.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!