Вие имате прво да ја знаете вистината

Земур казнет со 10.000 евра за поттикнување расна омраза, Ова е спорната изјава

Десничарскиот претседателски кандидат за претседателските избори во Франција денес беше казнет со 10.000 евра поради поттикнување расна омраза откако мигрантите ги нарече убијци, крадци и силувачи.

Политичкиот коментатор Ерик Земур се натпреварува против центристичкиот претседател Емануел Макрон на изборите во април. Заедно со Земур, на изборите учествуваат поафирмираната екстремно десничарска кандидатка Марин Ле Пен и конзервативната Валери Пекрес.

Земур беше казнет поради изјавата на телевизијата CNews 2020 за малолетни мигранти кои влегуваат во земјата без родители.

„Нема причина тие да се тука. Тие се крадци, убијци и силувачи. Тие го прават тоа и треба да бидат депортирани“, рече тој.

Пред неколку недели анкетите покажаа дека Земур, кој веќе беше осуден за поттикнување расна омраза, има шанса да влезе во вториот круг со Макрон.

Оттогаш тој падна во анкетите и е четврти зад Макрон, Ле Пен и Пекрес.

Земур рече дека ќе поднесе жалба и остана зад своите зборови, велејќи дека судот го казнува затоа што изразил мислење.

Портпаролот на CNews, исто така, беше казнет поради коментарите на Земур, изјавија адвокатите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!