Вие имате прво да ја знаете вистината

Ким Џонг Ун продолжува да провоцира, Јужна Кореја и Јапонија загрижени: „Повторно испука ракети“

Северна Кореја лансираше две балистички ракети со краток дострел од аеродром во близина на Пјонгјан, соопшти јужнокорејската војска, што би можело да биде четврти тест на оружје овој месец.

Јапонската влада го потврди лансирањето, што секретарот на владата го осуди како закана за регионалниот мир и безбедност.

Ова го потврди портпаролот на јапонската крајбрежна стража, но немаше детали за рутата.

Во петокот Северна Кореја истрела две пратечки тактички проектили. Таа направи уште два теста на 5 и 11 јануари, објавувајќи ги како хиперсонични ракети.

Како одговор на серијата нови тестови, САД објавија нови санкции минатата недела, кои Пјонгјанг ги опиша како „провокација“, тврдејќи дека Северна Кореја има „легитимно право“ на самоодбрана.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!