Вие имате прво да ја знаете вистината

Кина на колена, политиката на “едно дете” им експлодираше на властите в лице, лани се родени само 10 милиони бебиња

Според новите податоци, населението на Кина, држава со најмногу жители во светот, кое изнесува 1,4 милијарди, наскоро би можело да почне да се намалува.

Стапката на наталитет во Кина опадна петта година по ред во 2021 година, со што најнаселената земја во светот се приближи до потенцијално сеизмички момент кога нејзината популација ќе почне да се намалува.

Остриот пад ја забрза претстојната демографска криза, за која економистите и демографите предупредуваат дека може да ја промени економската виталност на земјата, па дури и нејзината политичка стабилност. Падот на наталитетот продолжи и покрај тоа што владата ја ублажи својата озлогласена политика „едно дете“ од 2016 година и, минатата година, правилата што ги ограничуваа семејствата на две деца.

Бројот на раѓања се намали на 10,6 милиони во 2021 година, во споредба со 12 милиони во претходната година, објави во понеделникот Националното биро за статистика. Ова беше најнискиот број откако Комунистичката партија ја основа Народна Република Кина во 1949 година. Тој е помал дури и од 1961 година, кога економската политика на Мао Це Тунг, доведе до општо гладување и смрт.

Кина се соочува со демографска криза надвор од проекциите на кинеските власти и меѓународната заедница, вели Ји Фуксијан, професор на Универзитетот во Висконсин-Медисон, кој долго време тврди дека лидерите на кинеската Комунистичка партија не биле правилно информирани.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!