Вие имате прво да ја знаете вистината

Лукашенко најави: „Ќе одржиме заеднички воени вежби со русите, за да не испадне дека се подготвуваме за војна…“

Русија и Белорусија ќе одржат заеднички воени вежби во февруари, изјави денес белорускиот лидер Александар Лукашенко, во услови на растечки тензии меѓу Истокот и Западот околу Украина.

Русија, близок сојузник на Белорусија, ги загрижи Западот и Киев со собирање војници во близина на границите на Украина и заканувачки реторика, предизвикувајќи стравувања од планирање инвазија.

Москва ги негираше ваквите планови, но го искористи ќор-сокакот за да побара безбедносни гаранции од Западот, вклучително и запирање на проширувањето на НАТО и официјално вето за Украина, поранешна советска република, никогаш да не се приклучи на воениот сојуз.

„Планиравме да започнеме со вежби во февруари. Одредете точен датум и известете не, за да не нè обвинуваат до ведро небо, како да се подготвуваме за војна“, му рекол Лукашенко на министерот за одбрана.

Белорускиот лидер, изолиран од Западот по задушувањето на протестите во 2020 година и проблемите околу мигрантската криза со Европската унија, рече дека вежбите ќе се одржат на јужните и западните граници на Белорусија.

Поранешната советска република со 9,5 милиони жители, која Москва ја гледа како тампон држава на Запад, граничи со Украина на југ и членките на НАТО, Полска и Литванија на запад.

Лукашенко, кој се зближи со Москва додека Западот го избегнува, ја обвини Украина за собирање сили во близина на Белорусија во коментарите што ги објави Министерството за одбрана.

Тој рече дека Полска и Балтикот имаат повеќе од 30.000 војници во близина на белоруските граници.

Кремљ одделно соопшти дека извештаите дека Естонија е подготвена да прими до 5.000 војници на НАТО покажуваат дека Москва е во право што е загрижена.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!