Вие имате прво да ја знаете вистината

Паника во Лондон: Војната на Путин и Украина е прашање на денови! “Се плашам дека инвазијата на руските сили е неизбежна”

„Руската инвазија на Украина е неизбежна“, предупреди високиот претставник Тобијас Елвуд. Острото предупредување доаѓа по масовниот сајбер напад врз Украина, кој остави голем дел од земјата без греење, светлина и пристап до пари. Експертите сега веруваат дека тоа е наводно обид на Владимир Путин да ја „дестабилизира поранешната советска држава пред физичката инвазија“.

Се плашам дека инвазијата на руските сили е неизбежна и дозволивме тоа да се случи “, изјави Елвуд за Дејли Меил.

Имавме можност да распоредиме доволно воена опрема и персонал во Украина за да го натераме претседателот Путин двапати да размисли за инвазијата, но не успеавме. Само претседателот Путин знае што ќе прави следно, но следната недела се чини клучна. Се турна самиот во ќош откако НАТО одби да ги послуша неговите закани, се чини дека останува само една опција – изјави британскиот амбасадор.

Во својот твит, претседателот на Комитетот за одбрана напиша: “Русија е на работ на инвазија. И уште еднаш ќе се обиде да ја прецрта картата на Источна Европа. Историјата ќе праша – зошто не научивме од историјата?”

Министерката за надворешни работи Лиз Трус го осуди зголемувањето на руската армија на границата со Украина и ја повика Москва да ја „запре својата агресија“.

Русија води кампања за дезинформација со цел да ја дестабилизира и оправда инвазијата на нејзиниот суверен сосед Украина. Русија мора да престане со агресијата, да деескалира и да се вклучи во смислени разговори.

Министерот за одбрана Бен Валас исто така рече дека „руската инвазија“ ќе ги наруши „најосновните слободи и суверенитет“. Упатувајќи предупредување до Москва, Валас рече дека тоа ќе има „последици“ на каква било агресија врз Украина. Тензиите на украинската граница се уште се високи, а САД сугерираат дека се подготвува „операција под лажно знаме“.

Валас се состана со своите нордиски колеги минатата недела за да разговара за „постојаната агресија на Русија“ и военото зголемување на 100.000 војници на границата со Украина.

Велика Британија и нашите нордиски партнери се обединети во нашиот пристап за одржување на европската безбедност. Моите дискусии оваа недела беа директно за продлабочување на билатералните односи, заедничката безбедност и последиците од руската агресија врз Украина. „Нашите разговори беа јасни дека руската инвазија на Украина би била стратешка грешка, која ги нарушува најосновните слободи и суверенитет “, рече Валас, а пренесе Метро.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!