Вие имате прво да ја знаете вистината

Поранешниот украински претседател пристигна во Киев за да се соочи со обвиненијата за предавство, поздравен со аплауз

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко пристигна денес во Киев за да се соочи со обвиненијата за предавство во случајот за кој вели дека бил фабрикуван од сојузниците на неговиот наследник Володимир Зеленски.

Тој пристигнал со лет од Варшава и по краток застој на граничната контрола ја обвини граничната полиција дека му го одзела пасошот. Тој подоцна се појави пред толпата поддржувачи кои вееја знамиња пред зградата на аеродромот.

Враќањето на Порошенко се смета за конечна пресметка со владата на Зеленски, за која критичарите велат дека е лошо оценето оттргнување на вниманието во време кога Украина се подготвува за можна руска воена офанзива и ги повикува западните сојузници да ја поддржат.

Западните дипломати повикаа на политичко единство во Украина пред доаѓањето на Порошенко.

Тој е под истрага за наводно предавство поврзано со финансирање на проруските сепаратисти преку нелегална продажба на јаглен додека бил на должност во 2014-2015 година. Неговата партија го обвини Зеленски дека се обидува да ја замолчи политичката опозиција.

Администрацијата на Зеленски вели дека обвинителите и судството се независни и го обвинува Порошенко дека мисли дека е над законот.

„Ние не сме тука да го заштитиме Порошенко, туку да се обединиме и да ја заштитиме Украина“, им порача Порошенко на насобраните.

Тетиана Сапјан, портпаролка на Државниот истражен завод (ДБР), на брифингот изјави дека Порошенко бил повикан да се појави на суд подоцна во текот на денот.

„Меѓутоа, Петро Порошенко одби да ги прими процедуралните документи, ги игнорираше законските барања на истражителот, а во исто време луѓето кои беа со него пружија физички отпор, кој може да се забележи на видео снимките.

Украина и нејзините сојузници алармираат поради десетици илјади руски војници во близина на нејзините граници.

Откако дипломатските разговори минатата недела не донесоа никаков напредок, САД во петокот рекоа дека Русија подготвува изговор за напад, што Кремљ го отфрли како „неосновано“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!