Вие имате прво да ја знаете вистината

Терористички напад со дрон во Абу Даби! 3 мртви, 6 повредени (ВИДЕО)

Полицијата соопшти дека евентуален напад со беспилотно летало предизвикал експлозија која погодила три танкери со нафта во Абу Даби и уште еден пожар во продолжението на меѓународниот аеродром во Абу Даби во кој загинаа три лица, а шест се повредени.

Полицијата во Абу Даби ги идентификуваше загинатите како двајца индиски државјани и еден пакистанец. Не се идентификувани повредени, за кои полицијата вели дека се здобиле со полесни повреди.

Полицијата соопшти дека истрагата е во тек.

Додека полицијата во Абу Даби веднаш не понуди осомничени за можен напад, јеменските бунтовници Хути ја презедоа одговорноста за нападот врз Обединетите Арапски Емирати, без дополнително објаснување. Хутите, поддржани од Иран, презедоа одговорност за неколку напади што официјалните лица на Емиратите подоцна ги негираа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!