Вие имате прво да ја знаете вистината

Цртежот во сефот на ирачкиот разузнавач ги шокираше Американците, Ирак уште 1990 година имаше податоци за Ф-117 и Б-2

Оваа година се одбележува 31-годишнината од операцијата Пустинска бура, со која Соединетите Држави и нивните сојузници тргнаа да го ослободат Кувајт, мала заливска држава богата со нафта, окупирана од Републиканската гарда, во молскавична операција на 2 август 1990 година, во само еден неколку часа.

Сè е веќе кажано за пустинската бура. Некои оружја ги доживеаја своите ѕвездени моменти, како што се тактичкиот бомбардер Ф-117, крстаречките ракети и хеликоптерите Апач.

Кога започна копнената офанзива и кога американските единици го нападнаа југот на Ирак, тие беа изненадени од тоа што го најдоа во една од ирачките бази.

Во средината на февруари 1991 година, членовите на 24-та пешадиска дивизија на американската армија ја окупираа напуштената воздухопловна база Насириах во јужен Ирак, базата беше целосно истражена, а големо изненадување беа документите пронајдени во канцеларијата на офицерот за разузнавање.

Имено, во тие документи имало илустрации и слики од Ф-117А со основни податоци. Интересно е што Ф-117 сè уште беше еден вид воена тајна, но тоа што најмногу привлече внимание е илустрацијата на стратешкиот бомбардер Б-2, кој имаше јавна промоција во 1988 година, но во Првата Заливска војна, како што уште се нарекува Пустинска бура не делуваше во борбени операции. Неговата борбена активност следеше дури осум години подоцна во нападот над Сојузна Република Југославија.

Оваа илустрација покажува дека ирачката разузнавачка служба знаела за префрлањето на овие бомбардери во Саудиска Арабија во базата Камис Мушаит, но и за авионите за кои станува збор. Интересно е што веројатно шпекулираа дека Американците можеби ќе испратат стратешки бомбардер Б-2 во нападот на Ирак, кој се подготвуваше неколку месеци, но тоа тогаш беше само прототип.

Интересно е, иако ирачката воена разузнавачка служба имала информации за овој тип на авиони, како и дека ќе бидат употребени, зошто не ја користела противвоздушна одбрана поенергично и поумешно, туку шаблонски дејствувала против најмоќната сила во светот.

Во првите минути од војната, повеќето ирачки ракетни единици беа уништени или парализирани, како и командни пунктови, што создаде простор за уништување на ирачките единици во Кувајт и Републиканската гарда, а во следните денови на удар се најде и цивилна инфраструктура.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!