Вие имате прво да ја знаете вистината

Шеф на одборот за надворешна политика на Конгресот: Почна нова студена војна околу Украина

Водечки републиканец од Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот рече дека САД се вклучи во нова Студена војна со Русија во услови на високи тензии меѓу државите поради можна руска инвазија на Украина.

Да, затоа што мислам дека рускиот претседател Владимир Путин повторно чувствува слабост овде, изјави пратеникот Мајкл Мекол, републиканец од Тексас, за Си-Ен-Ен на прашањето дали мисли дека започнала нова Студена војна.

Неговите коментари доаѓаат откако Си-Ен-Ен објави дека Соединетите Држави имаат информации што укажуваат на тоа дека Русија подготвила група оперативци потенцијално да предизвикаат инцидент во источна Украина во обид да создаде изговор за инвазијата.

Путин знае дека ако некогаш планира да ја нападне Украина, сега е моментот. Се надевам дека нема да ја направи таа погрешна проценка, рече Мекол.

Тој додаде дека ако Путин ја види силната волја на САД и сојузниците во НАТО да се спротивстават на тоа, може да се откаже од неговата пресметка за напад на Украина.

Сега Украина е мета на Русија. Путин сака да ја врати славата на старата советска империја. Путин сака да го прави тоа подолго време. Мора да ги ставите санкции на маса, мора да зборувате за поголема продажба на оружје во Украина итн.“, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!