Вие имате прво да ја знаете вистината

Tурскиот извоз од Воена индустрија достигна 4 милијарди долари

Турција е многу активна во развојот на нови системи, вклучително и високотехнолошка опрема, преку национални ресурси, рече Ердоган, истакнувајќи дека турскиот извоз на одбранбената индустрија и авијациските производи се очекува да надминат 4 милијарди долари до крајот на оваа година.

Во бродоградилиштата на нашата земја, освен за наши потреби, се градат бродови и чамци за целиот свет. Се надеваме дека во блиска иднина ќе добиеме нови добри вести на оваа тема. Сега одиме чекор понатаму. Досега увезувавме вертикални системи за лансирање, кои се главната група на оружје на нашите фрегати, а сега ги произведуваме и на национално ниво, рече тој.

Ердоган повтори дека Турција сега се концентрира на сложени системи, велејќи: Од друга страна, нашите очи се во вселената. Нашата работа продолжува на полето на вселената.

Од своја страна, Акар ја опиша Турција како една од најважните земји на пазарот на одбранбената индустрија, но призна дека останува уште многу да се направи. Нашата цел, под водство на Ердоган и со негова поддршка, дополнително ке го зголеми нивото на нашата независност од сегашните 80 отсто и да станеме една од најсилните нации во одбранбената индустрија, рече тој.


Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!