Вие имате прво да ја знаете вистината

Американскиот државен секретар Блинкен ќе ја посети Украина по застојот во преговорите со Русија

Највисокиот дипломат на американскиот претседател Џо Бајден ќе го посети Киев оваа недела, откако разговорите со Русија завршија во застој минатата недела поради загриженоста на Вашингтон дека Москва се подготвува за инвазија на Украина.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во среда ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски и министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеб, соопшти денес Стејт департментот на САД.

Блинкен потоа ќе отпатува за Берлин за да се сретне со германската министерка за надворешни работи Анален Баербок, по што ќе следи средба со Трансатлантскиот квад, се вели во соопштението на Стејт департментот, повикувајќи се на извештај што ги вклучува САД, Велика Британија, Франција и Германија.

Блинкен ќе разговара за неодамнешните дипломатски ангажмани со Русија и заедничките напори за одвраќање на натамошната руска агресија против Украина, вклучувајќи ја и подготвеноста на сојузниците и партнерите да наметнат огромни последици и тешки економски трошоци за Русија, се вели во соопштението.

Бајден предупреди на тешки економски последици за Москва доколку Русија, која собра сили во близина на границите на Украина, го нападне својот сосед.

Русија негира какви било планови за напад.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!