Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали доаѓа крајот?! Мерките се намалуваат низ Европа, а Израел сега размислува за голем пресврт

Израелскиот министер за здравство Nitzan Horowitz вчера предложи да се истражи можноста за скратување на задолжителната изолација за граѓаните заразени со Ковид од седум на пет дена, според пишувањето на Тајмс оф Израел.

Тој, исто така, предлага да се скрати периодот на изолација на лицата кои биле во контакт со заразено лице, а според сегашните правила мора да бидат изолирани најмалку една недела доколку не биле вакцинирани или не прележале ковид-19. Сите граѓани кои стекнале имунитет би биле изземени од правилата за изолација врз основа на негативен тест по близок контакт со заразено лице.

Високи претставници на министерството разговарале за тоа во неделата вечерта, а на денешната средба повторно ќе се разговара. Конечната одлука треба да биде донесена во наредните денови.

Според јавниот сервис Кан, службениците имале поделени ставови околу тоа дали да се намали изолацијата за сите граѓани или само за работниците во најосновните дејности.

Неколку држави веќе го скратија или планираат да го скратат времето на изолација на пет дена, вклучувајќи ги САД, Обединетото Кралство и Швајцарија.

Сè поголеми повици за скратување на изолацијата доаѓаат поради зголемениот број на Израелци, особено студенти и наставници, кои мораат да се изолираат поради зголемениот број на инфекции предизвикани од високо заразниот омикрон.

На последната седница на Владата, неколку министри побараа од Министерството за здравство да го намали карантинот на пет дена.

Се повеќе деца имаат нарушување во исхраната, пандемијата предизвика цунами од ментални нарушувања и ненормално сексуално однесување, сето тоа поради непотребната изолација, изјави во неделата министерот за образование Yifat Shasha-Biton.

Според новите правила кои стапија на сила минатата недела, периодот на изолација на асимптоматските пациенти со Ковид-19 е скратен од 10 на седум дена.

Поради ширењето на високо преносливата варијанта на коронавирусот, омикрон, земјата забележа невиден дневен пораст на нови инфекции.

Со оглед на зголемениот број случаи меѓу медицинските работници, Министерството за здравство размислува да им дозволи на лекарите и медицинските сестри да продолжат со својата работа дури и кога тестот покажува дека се позитивни на коронавирус, сè додека не покажуваат никакви симптоми, јавуваат медиумите.

Да потсетиме, според Телеграф, Обединетото Кралство планира да го укине правилото дека луѓето мора да бидат изолирани откако ќе бидат заразени со коронавирус.

Премиерот Борис Џонсон сака трајно да ги укине законите за итни случаи на коронавирус бидејќи бројот на случаи на Ковид-19 во Британија продолжува да опаѓа. Општите рестриктивни мерки ќе останат во сила, но нема да резултираат со казни доколку не се почитуваат.

На плановите ќе се работи во текот на следните недели, а одлуката се очекува на пролет, се додава во изјавата.

Минатата недела, министерот за здравство Sajid Javid рече дека самоизолацијата поради Ковид-19 во Англија ќе се намали на пет дена од седум, откако лицето ќе има два негативни теста.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!