Вие имате прво да ја знаете вистината

Киев ја обвини Русија за сајбер напад: Имаме докази! Порошенко се враќа дома да се бори за Украина!

Украина објави дека има докази за вмешаност на Русија во сајбер напад на неколку владини веб-страници.

Сите докази до денес сугерираат дека Русија стои зад нападот, се вели во соопштението на украинското Министерство за дигитална трансформација.

Цел на нападот, кој беше извршен ноќта меѓу петокот и саботата, беа неколку веб-страници на украинските министерства кои беа недостапни со часови.

Според Министерството, саботажата е облик на хибридна војна што Русија ја води против Украина од 2014 година, кога Москва го анектираше Крим, проследено со тековен конфликт меѓу силите на Киев и проруските сепаратисти на исток со повеќе од 13.000 од загинатите.

Целта е не само да се заплаши општеството, туку и да се дестабилизира ситуацијата во Украина со нарушување на довербата на Украинците во владата преку лажни информации за чувствителноста на државните информациски системи, наведува Министерството.

Разговорите на Русија со Западот оваа недела не ги намалија тензиите. Генерално, можеме да кажеме дека останавме на сосема различни позиции, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за Си-Ен-Ен.

Москва негира, САД нервозни

Песков отфрли каква било вмешаност на Москва во сајбер нападот. Американскиот информатички гигант Мајкрософт во неделата предупреди дека големиот напад може да ја оневозможи целата информативна структура на украинската влада. Тие не можеа да го идентификуваат потеклото на нападот од Microsoft.

Овој тип на напад е дело на Русија, за дестабилизација на нејзините геополитички непријатели, рече Рик Оланд, потпретседател на Американското здружение за сајбер безбедност.

Киев и неговите западни сојузници ја обвинуваат Москва дека планира инвазија на Украина, а некои аналитичари веруваат дека на упадот може да му претходи саботажа на информативните мрежи за да се дестабилизира владата.

Враќање на Порошенко

Во вакви нестабилни околности, враќањето на поранешниот украински претседател Петро Порошенко (2014-2019) по неколкумесечно отсуство, кое е планирано може да ја поттикне политичка криза.

Киев го обвинува Порошенко, главниот ривал на актуелниот претседател Володимир Зеленски, за велепредавство за трговија со проруските сепаратисти на истокот на земјата.

Порошенко изјави дека се враќа во Украина за да се бори против политичките обвинувања за предавство.

Ќе се вратам во Украина да се борам за Украина, изјави тој за медиумите пред неговото заминување за Киев, додавајќи дека верува оти борбата против обвинувањата е дел од неговата одбрана на националното единство.

На прашањето на новинарите дали очекува да биде уапсен по враќањето дома, тој одговори: Дефинитивно не.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!