Вие имате прво да ја знаете вистината

Кина не ја исклучува можноста Ковид да дојде по пошта: „Дезинфицирајте ги пратките“

Кина ги повикува жителите да носат маски и ракавици кога отвораат пошта, особено онаа што доаѓа од странство, откако властите изразија сомневање дека првиот случај на варијантата омикрон пријавен во Пекинг можеби пристигнал во пакет од Канада.

Властите ветија дека ќе ја засилат дезинфекцијата на странските пошти и ќе продолжат да инсистираат на целосна вакцинација на поштенските работници.

Мерките на претпазливост доаѓаат помалку од три недели пред отворањето на Зимските олимписки игри, додека неколку градови работат на запирање на нови епидемии на инфекција со коронавирус.

„Намалете ги купувањата на странска стока и пратки на минимум“, објави државната телевизија CCTV доцна во понеделникот во објава на социјалните мрежи.

„Заштитете се за време на предавање лице в лице и носете маски и ракавици; обидете се да го отворите пакетот надвор“.

Здравствените власти соопштија дека лицето заразено со варијантата омикрон отворило пакет од Канада што патувал преку САД и Хонг Конг и дека преносот преку пакетот „не може да се исклучи“.

Случајот ја истакна важноста на „лична заштита“, рече CCTV.

Слични предлози за тоа како да се постапува со пакетите, не само со оние од странство, даде и Националната здравствена комисија во својата официјална сметка на WeChat, додека пораката беше пренесена од властите во Шангај и Нанџинг.

Кина е осамена во тврдењето дека „Ковид-19“ може да се пренесе преку ладен синџир на увезена храна, како што се месото и рибата, и покрај тоа што Светската здравствена организација го минимизира ризикот и го турка наративот преку државните медиуми дека вирусот постоел во странство пред крајот на 2019 година пред да биде откриен во централниот град Вухан.

Во последниве недели, Кина се бореше со повторување на случаи во неколку градови, од кои некои се многу заразни. Во вторникот беа пријавени 127 нови локални случаи со потврдени симптоми.

Државната пошта во понеделникот објави обврска дека целата странска пошта мора да се дезинфицира откако ќе пристигне во Кина, а персоналот што ја сортира и доставува странската пошта треба да се вакцинира со две дози вакцина и засилувач.

China Post Labels на пратките исто така ги потсетува примателите на странска пошта да ја дезинфицираат нејзината содржина навремено.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!