Вие имате прво да ја знаете вистината

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ЛУКАШЕНКО: На границата има повеќе од 30 илјади војници, од Украина се заканува поголема опасност отколку од НАТО

Повеќе од 30.000 војници, опрема и оружје се концентрирани во близина на белоруските граници во Полска и балтичките земји , а воениот контингент на украинските сили се зголемува и во Украина , изјави претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, пренесува Белта.

Украина продолжува да ги зајакнува своите сили, концентрирајќи ги единиците на Националната гарда. Тоа е уште полошо од војниците на НАТО. А сето тоа е во непосредна близина на државната граница на нашата држава. Повторно под изговор за борба против мигрантите, истакна Лукашенко.

Мигрантите нема да стигнат таму ниту во сон. Тие немаат намера да одат во Украина, и ние тоа многу добро го разбираме. Самите Украинци бегаат од Украина, а ќе бидат заштитени од мигрантите од Белорусија, забележал претседателот на Белорусија, пренесува агенцијата Белта.

Лукашенко додаде дека до 10.000 американски војници се стационирани во Полска.

На територијата на Полска и на балтичките земји по принципот на ротација има од 8 до 10 илјади американски војници. Што ќе прават Американците таму? Зошто се противат на Русија и на нас да правиме некои маневри, вежби и слично, а вие овде наидувате на седум мориња? Што ќе правите тука? – праша Лукашенко.

Белорускиот претседател додаде дека „некои вжештени глави“ веќе отворено повикуваат на војна.

Според него, Полска побарала од НАТО да распореди систем за логистичка и техничка поддршка во близина на белоруските граници.

Варшава се обрати до раководството на северноатлантскиот блок, со барање да се распореди повеќешалонски систем на логистичка и техничка поддршка во оваа област. Веднаш прашуваме: Зошто? – истакна Лукашенко.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!