Вие имате прво да ја знаете вистината

Авиокомпаниите предупредуваат на можна катастрофа: Новата 5G услуга би можела да доведе до приземјување на голем број авиони

Директорите на американските авиокомпании предупредија дека воведувањето на нова услуга 5G може да ја „запре“ трговијата во САД поради можното приземјување на голем број авиони и дека десетици илјади американци би можеле да останат „заглавени“ во странство.

Тие веруваат дека воведувањето на нова технологија во близина на аеродромите би можело да ги попречи критичните инструменти во авионот, како што се радио-висиномерите.

Предупредувањата за претстојната „катастрофална“ воздухопловна криза пристигнаа во писмо до директорот на Националниот економски совет на Белата куќа, Брајан Диз, секретарот за транспорт, Пит Бутиџ, администраторот на Федералната администрација за воздухопловство (FAA), Стив Диксон, и претседателката на Федералната комисија за комуникации (FCC), Џесика Розенвор.

„Доколку нашите главни центри не се одобрени за лет, огромното мнозинство патници и превозници во суштина ќе бидат приземјени“, се вели во писмото, потпишано од извршните директори на American Airlines, Delta Airlines, United Airlines и United Airlines. Southwest Airlines и Jet Blue, како како и карго превозници UPS и FedEx.

Тие предупредија дека новата 5G технологија може да пречи на критичните инструменти во авионот, како што се радио-висиномерите, што може да влијае на работата на авионот при слаба видливост.

„Да бидеме искрени, трговијата на национално ниво ќе престане“, изјавија директорите на компанијата.

Авиокомпаниите за Америка, лоби групата што го испрати писмото и владините агенции не беа веднаш достапни за коментар.

Во писмото од 4 јануари, групата им се заблагодари на Бутиџид, Диксон и Диз за „постигнувањето договор со AT&T и Verizon за одложување на планираното поставување на 5G мрежа околу одредени аеродроми за две недели и да се посветат на предложените ублажувања“.

„Безбедноста е и секогаш ќе биде главен приоритет за американските авиокомпании. Ќе продолжиме да работиме со сите засегнати страни за да се осигураме дека новата услуга 5G може безбедно да коегзистира со авијацијата“, се вели во писмото.

Тампон зона околу 50 аеродроми

Како дел од договорот од 3 јануари, AT&T и Verizon, американските кабелски и интернет оператори, се согласија да создадат тампон зона за околу 50 американски аеродроми за да го намалат ризикот од прекин и да преземат други чекори за намалување на потенцијалните тешкотии во следните шест месеци.

Наскоро истекува договорот за одложување на пошироката примена на технологијата. Авиокомпаниите побараа „5G да се имплементира насекаде во земјата, освен на приближно 2 милји (3,2 км) од пистите“ на некои клучни аеродроми, пишува Гардијан.

„Потребна е итна интервенција за да се избегнат значителни нарушувања на патувањето, испраќачите, синџирот на снабдување и испораката на потребните медицински материјали“, објави Ројтерс.

Тие предупредуваат дека ограничувањата на летовите нема да бидат ограничени на операции во лоши временски услови.

„Неколку современи безбедносни системи на авионите ќе се сметаат за неупотребливи и ќе предизвикаат многу поголем проблем отколку што знаевме… Производителите на авиони не информираа дека има огромни делови од оперативната флота кои можеби ќе треба да се приземјат на неодредено време“, се вели во писмото.

Авиокомпаниите повикаа на акција за да се обезбеди „распоредување на 5G, освен кога контролните кули се премногу блиску до аеродромските писти додека FAA не утврди како тоа може безбедно да се постигне без катастрофални нарушувања“.

FAA соопшти дека одобрила околу 45 отсто од американските комерцијални авиони за слетување со слаба видливост на многу аеродроми каде што ќе биде распореден 5G C-опсег.

Предупредувањето дојде по претходните опомени дека спасувачките хеликоптери или болничките авиони може да бидат погодени од технологијата.

Според извештајот на Блумберг, пречките на 5G врз радио-висиномерите на хеликоптерите што се користат за итни случаи може да ги прекине операциите, 5G нема нужно да го исклучи мерачот, но може да доведе до неточни отчитувања.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!