Вие имате прво да ја знаете вистината

Австралија нуди сезонски работни места за младите странци: Сакаат да го ублажат недостигот на работна сила

Австралија денес ги повика младите туристи од странство да прифатат сезонски работни места во земјоделството и угостителството за време на посетата за да се олесни недостигот на работна сила поради ширењето на инфекцијата Ковид 19.

Премиерот Скот Морисон рече дека неговата влада се откажува од таксата за виза од 630 австралиски долари (453 американски долари) за сите патници и студенти кои ќе пристигнат во Австралија во следните 12 недели и ги охрабри да размислат за работа на сезонски работни места за време на посетата.

„Патувајте низ земјата и истовремено придружете ни се на нашата работна сила и помогнете ни во земјоделскиот сектор, угостителскиот сектор и многу други делови од економијата каде што оваа работа е клучна“, рече Морисон за време на телевизиската прес-конференција.

Поканата за туристи се совпадна со критиките од владата на Морисон во изборната година за управување со здравствената криза предизвикана од пандемијата на коронавирус и рекордниот број на смртни случаи и нови инфекции по појавата на варијантата омикрон.

Официјалните лица пријавија 67 нови смртни случаи и скоро 80,000 нови инфекции до пладне во денеска по локално време, а Западна Австралија сè уште не обезбеди дневни бројки.

Во вторникот имаше 77 смртни случаи, најмногу од почетокот на пандемијата, а шефот на здравственото осигурување, Пол Кели, рече дека Австралијците може да очекуваат дополнителен пораст на смртните случаи од коронавирус. Досега, 2.843 луѓе починале од инфекција со Ковид.

Австралиските компании се најдоа во големи тешкотии поради големиот број болни работници и оние во изолација. Недостигот од работна сила го попречува закрепнувањето на економијата и предизвикува проблеми со снабдувањето, па големите малопродажни компании повторно го ограничија купувањето на основните продукти.

Се поголем број хоспитализации истовремено вршат притисок врз здравствениот систем. Заклучно со вторник, хоспитализирани се 5.025 граѓани, додека пред еден месец беа примени 759 граѓани. Речиси 1,3 милиони случаи на инфекција, од вкупно 1,6 милиони, се идентификувани во последните две недели.

Утрово во болниците во државата Викторија беше воведена вонредна состојба, закажана за природни катастрофи или катастрофи со голем број жртви, а медицинските сестри во Нов Јужен Велс протестираат поради недостигот на здравствени работници.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!