Вие имате прво да ја знаете вистината

Кризата од Украина се шири на север, Русија ги обновуваат советските бази, гради нови писти, Паника во Скандинавските земји!

Додека сè уште е тензично на истокот на Европа, на руско-украинската граница, каде Москва сè уште држи подготвени со речиси 100.000 војници, Скандинавија и Балтикот стравуваат дека наскоро би можело да биде комплицирано на крајниот север на континентот. Имено, додека очите на светот се вперени во Украина поради штракањето на оружјето во тој дел на Европа, норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе за британски The Times изјави дека на север почнале да дуваат студени геополитички ветрови бидејќи, Русија станува се посилна со воено присуство на Балтикот и Арктикот.

Швеѓаните преместија дополнителни воени сили на нивниот остров Готланд, бидејќи Русите испратија, како што велат, неколку воени бродови во близина на Шведска, а над шведската нуклеарна централа е забележан непознат дрон. Шведскиот министер за одбрана Петер Хултквист изјави дека не ја исклучува можноста за слетување на Русија на шведска територија и дека тие многу сериозно се подготвуваат за ситуацијата.

Неодамна, рече норвешкиот премиер Сторе, Русија успешно тестирала нов ракетен систем Циркон кој може да стигне до норвешкиот брег за само десет минути. Да потсетиме, Русија неодамна реагираше многу остро на најавата дека досега неутралните скандинавски земји, Шведска и Финска, би можеле да бараат членство во НАТО.

Арктикот како потенцијално точен конфликт

Имено, последните тензии во односите меѓу Русија и Западот избувнаа токму поради најавата за натамошно ширење на НАТО на исток, особено кон земјите од поранешниот СССР, на кои Москва жестоко се противи. Од НАТО велат дека во последните неколку години, особено по анексијата на Крим, кој Западот не го признава, Русија обновила неколку стари советски бази на Арктикот и изградила писти на неколку острови во Леденото Море. Затоа НАТО предупредува дека можноста за конфликт на Арктикот е многу голема.

Норвешката политиколог Џули Вилхелмсен од тамошниот Институт за меѓународни односи изјави за Тајмс дека Арктикот се повеќе станува место на ново ривалство, па дури и место на можен конфликт. Таа вели дека климатските промени се виновни за новите геостратешки тензии на далечниот север на Европа меѓу Русија и Западот.

Имено, вели Вилхелмсен, топењето на арктичкиот мраз го ослободи некогаш целосно непроодниот дел од морето покрај брегот, а дополнително се претпоставува дека доколку ваквата климатска ситуација продолжи до 2050 година, ледените брегови нема да плутаат во таа област во текот на летото. Сето ова, според неа, придонесува за отворање на површина од повеќе од 25.000 километри полесна пловна област. Од една страна, тоа овозможува побрз и пократок поморски пат меѓу Азија и Европа и отвора можност за полесно дупчење на нафта и гас долж брегот и на морското дно.

Сето ова ја зголемува можноста за ескалација на тензиите и можните конфликти на Арктикот, вели Џули Вилхелмсен.

Затоа НАТО ќе има воени вежби на крајниот север на Норвешка во кои ќе учествуваат околу 35.000 војници, што е најголем број од маневрите таму од времето на Студената војна во 1980-тите. Британците таму го испратија својот најнов носач на авиони Принц од Велс, а Американците неколку воени бродови. Вежбата е наречена Студен одговор.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!