Вие имате прво да ја знаете вистината

Метропола на духовите во срцето на Европа: Продавниците и рестораните се празни, никој не се осмелува да излезе од дома, “ова е катастрофа”

Бројот на новозаразени со короната експлодира во главниот град на Германија.

Свадбата во Берлин овие денови не е семејна прослава. Само седум лица можат да присуствуваат на церемонијата во Градското собрание. Поради големиот број на заразени со корона, строги ограничувања има и во рестораните. А времето е лошо, пишува Дојче веле .

Сепак, многу млади луѓе не дозволуваат да бидат обесхрабрени: пред градското собрание во областа Шарлотенбург седат на клупа во дебели јакни, со шише шампањ и мала свадбена торта. Се слуша гласна смеа. Анџела и Јоханис штотуку се венчаа – во пандемични услови.

Моравме да се пријавиме писмено, а за церемонијата требаше да бидеме вакцинирани или свежо тестирани или да докажеме дека сме ја поминале короната – вели младата жена за церемонијата, која, како што вели, траела 10 до 15 минути.

Кога кажавме „да“ ни беше дозволено да ги соблечеме маските и да се бакнеме. Со такви прекрасни пријатели и мојот прекрасен сопруг, сè е можно.

Новопечената сопруга исто така истакнува: „Сите сме вакцинирани и ги почитуваме прописите. Во секој случај не можеме да направиме повеќе од тоа“.

Секој што сака да купи нешто во бутик мора да покаже потврда за вакцинација или свеж тест. Но, повеќето продавници немаат клиенти. Една продавачка вели дека никогаш немале толку слаб промет: поради големиот број заразени, додава таа, никој не се осмелува да ја напушти куќата непотребно.

Навистина, бројките во Берлин драстично се зголемија во изминатите неколку дена. Вирусот се шири првенствено во густо населените делови на градот, каде што инциденцата беше многу над 1.000 пред овој викенд.

Видот Омикрон одамна е доминантен. Научниците од центарот Макс Делбрик ги испитуваа отпадните води во Берлин во последните недели и заклучија: за еден месец, омикронот преовлада и целосно ја потисна делтата.

Во последните денови, поради големиот број на заразени права, нападнати се 12-те центри за тестирање во Берлин организирани од градот. Во квартот Вединг минатиот викенд се формираше долга линија, сè до паралелната улица. Некои од оние што стојат во ред сакаат да направат ПЦР тест за да дознаат дали се заразени, на други им треба негативен тест за да излезат од карантин, а некои добиле предупредување од апликацијата за корона.

Меѓу нив е и млад пар. Велат дека чекаат ред цел час и претпоставуваат дека ќе чекаат барем толку.

ПЦР тест чини помеѓу 14,99 и 120 евра, во зависност од тоа што ви треба и колку брзо сакате резултати.

ПЦР тестовите се јасно единствената опција за сигурно откривање на омикронската инфекција. Приватните центри нудат само брзи тестови бесплатно, бидејќи трошоците за нив ги надоместуваат градските власти.

Во Берлин две лаборатории се овластени да анализираат тестови од градските центри за тестирање. Тие се толку преоптоварени што понекогаш се чекаат по три или повеќе дена на резултатот.

Дополнителен проблем е што и голем број вработени се заразиле, па ги нема на работното место.

Истиот проблем ги засега сите задолжени за снабдување на населението. Во Берлин полиците на продавниците се се уште полни, но јавниот превоз веќе најави дека оваа недела ќе го ограничи сообраќајот на одредени линии – поради болест на возачите, пишува Дојче веле.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!