Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова е совршениот детокс по празниците: Овие намирници сигурно ги имате дома, прават чуда и помагаат да се ослободите од вишокот килограми

Периодот на одмор е период кога многу седиме и јадеме тешка храна која нашето тело ја вари со денови. Претеруваме со истото како сето тоа да исчезне само по себе, не мрдаме и после обилен оброк само си легнуваме да дремнеме.

Сето ова заедно прави да се чувствуваме подуени по празниците и ни треба детоксикација. Обично мислиме дека процесот на исфрлање на тврдите материи од нашиот организам ќе биде тежок и болен, а со двете намирници кои сите ги имаме дома, телото целосно ќе се прероди.

Куркумата и јаболковиот оцет веќе ја стекнаа својата репутација како здрава и многу корисна храна, но ретко кој помислил да ги комбинира, а комбинирањето, со малку лимон, создава вистинска магија.

Состојки:

  • Лажичка јаболков оцет.
  • Четвртина лажичка куркума во мед.
  • Чаша топла вода.
  • Лажичка сок од лимон.
  • Половина лажичка мед.


Подготовка:

Во топла вода ставете јаболков оцет, куркума, лимон и мед и сето тоа измешајте го додека не стане компактен напиток. Пијте го додека водата е сеуште млака. Задолжително испијте го пред појадок, а по желба можете да го пиете и неколку пати на ден за да бидете сигурни дека резултатите ќе дојдат брзо.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!