Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова е станот на Северина на брегот на морето во Сплит, вреден 650.000 евра, се наоѓа на улицата која го има името на нејзиниот омилен Папа (фото)

Северина Вучковиќ е една од најпопуларните пејачки во регионот, а дека го сака животот на височина говори и фактот што нејзиниот стан во Сплит се наоѓа на самиот брег, веднаш до една од најпознатите плажи во овој дел на Далмација.

Овој луксузен имот се наоѓа во селото Жњан, кое е познато како едно од најлуксузните населби на родниот град на Северина, Сплит, и затоа е мамка за познатите личности. Она што е особено интересно е што зградата во која се наоѓа нејзиниот стан се наоѓа на улица која го носи името на римскиот папа Јован Павле Втори, кој исто така одржа говор во таа област при посетата на Сплит во 1998 година. Тоа го потврди и самата Сплиќанка во својата објава на Инстаграм за Велигден минатата година.

Стојам на мојата тераса, на улицата Јован Павле Втори. Тој беше мојот омилен папа. Крстот беше поставен на местото каде што првпат го одржа својот говор во Сплит. Крстот е малку зарѓосан на врвот, не се гледа веднаш затоа што веќе се вклопил во средината, настрешницата се обидува да го покрие, но му одолева на времето и стои исправено. Како мое потсетување дека сите зла и неволји се минливи. Нека се потресе и се претвори во радост на животот и позитивни вибрации, напиша тогаш таа во описот на фотографијата.

Курир при посетата на Сплит го посети и овој луксузен дел од крајбрежјето, каде што, како што цената на становите кои се нешто помалку од 100 метри квадратни се движи и до 650.000 евра, во зависност од големината и локацијата.

Нивниот тим разговараше со неколку соседи од нејзината зграда, кои имаа доста спротивставени мислења за познатата сосетка.

Пред извесно реме ќе го смени презимето на домофон од Којиќ во Вучковиќ. Тогаш ни беше јасно дека таа е навистина разведена. Нејзината мајка доаѓа овде почесто од неа, таа е најчесто тука преку лето, за Велигден и други празници. Претпоставувам дека копнееше по својот роден крај и затоа дојде. Секогаш ми се јавува кога ќе ја сретнам во ходникот, мила е. Неколку пати видов дека со неа и нејзиниот син е нејзиниот поранешен сопруг Игор Којиќ, изјави соседот Марио.

Сосетката Антонија не го делеше мислењето на нејзиниот сосед, но откри неколку интересни детали од животот на пејачката.

Ја видов неколку пати, но беше нерасположена, не ми се допадна. Нејзината мајка е пристојна жена. Еднаш, добро се сеќавам, долго стоеше пред крстот на папата Јован Павле Втори и како да се молеше и медитираше, гледаше во небото. Тогаш имаше големи проблеми со старателството над синот, изјави Антонија и додаде дека нејзиниот поранешен вереник Милан Поповиќ имал големи планови за оваа област.

Тој рече дека ќе го купи Жњан, и дека тој се ќе среди, така јас слушнав. Дали е тоа точно во тоа не би навлегувала, заврши љубезната сосетка на Северина.

Инаку, екипата на белградски Курир зазвонила на домофонот на пејачката, но очекувано Северина не ја најдоа на адресата во Сплит, бидејќи во тој момент била во Загреб.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!