Вие имате прво да ја знаете вистината

Поминал тежок развод, а потоа ја запознал Штефи и сега се неразделни 22 години: На нивната венчавка имало само 2 сведоци!

Легендарната германска тенисерка Штефи Граф (52) и американскиот тенисер Андре Агаси (51) се во брак повеќе од две децении , а иако со години ретко се појавуваат во јавноста, љубителите на белите спортови и пошироката јавност се сеќаваат на времето кога овој пар беше еден од најпопуларните спортски парови.

Тие одамна ја завршија својата професионална кариера, а денес водат мирен семеен живот во населбата Самерлин во долината Лас Вегас во Јужна Невада со нивните две деца – синот Џејден Гил (20) и ќерката Џез Ел (18). Нивни соседи се мајката на Стефина и братот Мајкл со нивното семејство.

Семејството Агаси ги помина новогодишните празници на планина, а моментите на уживање во зимската идила ги покажаа на Инстаграм.

Љубовната приказна на Штефи Граф и Андре Агаси датира од 1999 година, иако тие се познавале и запознале со години пред тоа. Сепак, во 1999 година и Ролан Гарос беше судбоносен за оваа двојка.

Штефи беше во врска со германскиот возач на автомобилски трки Мајкл Бартелс од 1992 до 1999 година, а Андре исто така имаше турбулентен брак со актерката Брук Шилдс во тие години.

Тој поднел барање за развод од актерката на 9 април 1999 година, а на 24 мај ја запознал Стефи и почнал да ја гледа со сосема поинакви очи.

Две години подоцна, во 2001 година, парот го изговори судбоносното да во родниот град на Агаси, Лас Вегас во интимна средина, во присуство на само двајца сведоци, нивните мајки.

Не знам дали се сеќаваш на тоа тато, но кога имав 29 години, ми рече да се оженам за Стефи. Тоа беше најдобриот совет што некогаш ми го даде. И затоа никогаш не престанувај да ми кажуваш што да правам, му рече тој во една прилика на својот татко, а го раскажа разговорот кога влезе во тениската Куќа на славните.

Зборувајќи во чест на Стефи, во пресрет на нејзиното влегување во Куќата на славните во тенисот, тој ја расплака својата сопруга и сите присутни на церемонијата.

Зборовите што се доволно големи и вистинити за да ги опишат срцето и душата на оваа жена што ја сакам допрва треба да се измислат. Се прашувам што би можел да кажам за да му оддадам почит на начинот на кој го живееше својот живот и ги промени животите на другите луѓе. Пред неколку години започнав традиција на мала табла за пишување што стои во нашата кујна. На крајот од секој ден земав креда и се обидував да изразам што ми значиш. Понекогаш само кратка реченица, понекогаш кратка приказна, но секој пат тоа беа зборови што течеа од моето благодарно срце. И после сите тие години кога ти пишував секоја вечер, никогаш не ми недостасуваа зборовите во кои се одржуваше светлината што ја внесов во мојот живот. Колку е иронично што ми недостасуваат зборови сега, во овие неколку кратки моменти кога треба да опишам се што длабоко ценам кај тебе.

Во интервјуата, Агаси често истакнуваше дека тој и Штефи не ги тераат децата да играат тенис. На врвот на кариерата Граф беше прогласена за најдобра тенисерка на 20 век, а бројни угледни списанија ја вброија меѓу најголемите спортистки во историјата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!