Вие имате прво да ја знаете вистината

САД: Невозможно е да се процени имотот на Додик, опозицијата тврди, полн е како брод

Асошиетед прес потсетува на случај од 2008 година, кога регионалната развојна банка му дала заем од 2 милиони долари на неговиот син, компанијата во која тој е косопственик. Додик, кој во тоа време беше премиер на РС, го бранеше тоа велејќи дека „подобро е така отколку еден млад човек да се занимава со дрога”. 

Богатството на семејството Додик е тешко да се процени. Само во 2019 година Додик пријавил годишен приход и вредност на имотот над 1,2 милиони евра. Вилата што ја поседува само во Белград се проценува на 800.000 евра.

Додик, сепак, тврди дека сите тврдења за баснословното богатство на неговите деца се надуени од политичките противници. Еден од најжестоките противници на Додик е градоначалникот на Бања Лука Драшко Станивуковиќ, кој тврди дека семејството е поврзано со удели во најмалку 70 компании.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!