Вие имате прво да ја знаете вистината

СЗО: Пандемијата не е ни блиску до крајот, ние воопшто не мислиме дека омикрон е благ вид

Светската здравствена организација (СЗО) ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронавирус „не е ни блиску до крајот“, бидејќи некои европски земји пријавуваат рекорден број нови случаи на омикрон во последните 24 часа.

Овој високо пренослив вид на коронавирус со несмалено темпо се шири низ целиот свет, што ги натера некои влади да воведат нови рестриктивни мерки и истовремено да го забрзаат воведувањето на дополнителни дози на вакцината.

„Оваа пандемија не е ни блиску до крајот“, изјави лидерот на СЗО Тедрос Адан Гебрејесус за новинарите во вторникот во седиштето на агенцијата во Женева. Тој истакна дека варијантата омикрон предизвикала 18 милиони нови случаи на инфекција ширум светот од минатата недела.

И иако овој вид се смета за помалку сериозен од претходните, верувањето дека се работи за лесна болест е погрешно, рече Гебрејесус, истакнувајќи дека „омикрон резултира и со хоспитализации и со смртни случаи“ и дека луѓето се преоптоварени со „помалку тешки симптоми на болеста“ ги преоптоваруваат институции “.

„Омикрон не се смета за благ сој бидејќи моментално е доминантен и продолжува да разгорува нови епидемии од Латинска Америка до Источна Азија, откако првпат беше откриен во ноември во Јужна Африка“.

Тој ги предупреди светските лидери дека со оглед на екстремно брзото ширење на омикрон на глобално ниво, најверојатно ќе се појават нови варијанти на вирусот, поради што следењето и проценката на ситуацијата останува од клучно значење.

Тој, исто така, рече дека е особено загрижен за состојбата во земјите со ниска стапка на вакцинација, бидејќи оние кои не се вакцинирани се изложени на поголем ризик од развој на тешка болест и смрт.

Минатата недела во Европа беа пријавени пет милиони случаи на инфекција со омикрон, а СЗО предвиде дека сојот може да зарази половина од сите Европејци до март, со што здравствените работници и болниците низ континентот ќе бидат на границите на издржливост.

Само Германија во вторникот забележа 112,323 случаи на коронавирус и 239 смртни случаи, а омикрон зарази повеќе од 70 проценти од тестираните.

Директорот за итни случаи на СЗО, Мајк Рајан, предупреди дека зголемената преносливост на омикрон веројатно ќе резултира со зголемување на хоспитализирањата и смртните случаи, особено во земјите каде што помалку жители се вакцинирани.

„Експоненцијалното зголемување на бројот на случаи, без оглед на тежината на поединечните варијанти, резултира со неизбежно зголемување на бројот на хоспитализирани и смртни случаи“, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!