Вие имате прво да ја знаете вистината

Силна Порака до Кина, американска подморница се појави во Гуам: „Можеме пред вашиот праг да паркираме нуклеарни ракети, а вие да не знаете“

Едно од најмоќните оружја во арсеналот на американската морнарица вплови во пристаништето Гуам во текот на викендот, во една од ретките посети на пристаништето, испраќајќи порака до сојузниците и противниците во регионот во услови на растечки тензии во Индо-Пацификот, велат аналитичарите.

УСС Невада, нуклеарна подморница од класата Охајо, која носеше 20 балистички ракети Тридент и десетици нуклеарни боеви глави, во саботата пристигна во поморска база на територијата на тој американски остров во Тихиот Океан, јавува Си-Ен-Ен.

Ова е прва посета на подморница со балистички ракети, често наречени бумер, на Гуам од 2016 година и само втора најавена посета во периодот по 80-тите години.

Движењето на 14 бумери во флотата на американската морнарица вообичаено е строго чувана тајна. Нуклеарната енергија им овозможува на овие бродови да работат под површината со месеци, а нивната издржливост во овој поглед е ограничена само од резервите потребни за опстанок на нивните посади, кои сочинуваат повеќе од 150 морнари.

Американската морнарица соопшти дека подморниците од класата Охајо остануваат на море во просек 77 дена пред да се повлечат во пристаништето околу еден месец за да ги одржуваат и надополнуваат залихите.

Реткост е да се фотографирани надвор од нивните пристаништа Бангор, Вашингтон и Кингс Беј во Џорџија.

Тие испраќаат порака: намерно или не, можеме да паркираме околу 100 нуклеарни боеви глави на вашиот праг, а вие нема ниту да знаете нуту ќе можете да направите многу околу тоа, рече Томас Шугарт, поранешен капетан на подморницата на американската морнарица и сега аналитичар во Центарот за новата американска безбедност.

Програмата за балистички подморници на Северна Кореја е сè уште во развој, а кинеската флота од шест подморници со балистички ракети е помала од таа со која располага американската морнарица.

Исто така, според анализа на експерти од Центарот за стратешки и меѓународни студии (CSIS) од 2021 година, кинеските подморници со балистички ракети ги немаат способностите на американските бумери.

Кинеските подморници со балистички ракети од типот 094 се двојно побучни од американските подморници, што ги прави полесни за детектирање, и носат помалку проектили и боеви глави, објавија аналитичарите на CSIS во август.

Покрај политичката порака, присуството на УСС Невада во регионот носи уште една предност, вели Алесио Паталано од Кралскиот колеџ во Лондон.

Присуството на овој тип на бродови, особено во обуката и вежбите дава важна можност да научиме како да ги следиме бродовите на другите актери во регионот, вели Паталано.

Гуам последен пат беше посетен од американската морнарица во 2016 година, кога USS Pennsylvania пристигна таму. Аналитичарите велат дека оттогаш тензиите низ Индо-Пацификот значително се зголемиле.

Ова распоредување на силите нè потсетува дека нуклеарниот поредок на море, кога станува збор за индо-пацифичките прашања, веројатно е нешто што почесто ќе го гледаме кога развиваме регионален стратешки баланс, заклучи Паталано.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!