Вие имате прво да ја знаете вистината

На Џонсон му пукна Филмот, Англија ги укинува речиси сите мерки, нема повеќе ни маски ни потврди за ковид! Ова станува ендемска болест

Британскиот премиер Борис Џонсон во средата објави дека следната недела ќе ги укине повеќето рестриктивни мерки воведени за контрола на омикронската верзија на коронавирусот во Англија и дека планира да ја укине изолацијата за луѓето кои биле позитивни на вирусот.

Од четврток, 27 јануари, носењето маска повеќе нема да биде задолжително, работата од дома веќе нема да биде официјално препорачлива, а веќе нема да се бара потврда за ковид за влез во ноќни клубови и одредени поголеми собири, рече конзервативниот лидер во парламентот.

Бидејќи ковид станува ендемична болест, ние треба да ги замениме законските обврски со упатства и препораки, истакна Борис Џонсон.

Тој рече дека нема планови да ја продолжи обврската за изолација за лицата позитивни на ковид-19 по неговото истекување на 24 март. Тој може да ја раскине оваа обврска пред тој датум.

Ние нема законски да ги принудуваме луѓето во изолација доколку имаат грип, рече тој.

Во Велика Британија, повеќе од 152.000 луѓе починале од ковид-19. Последните достапни податоци покажуваат пад на новите инфекции за речиси 40 отсто на неделно ниво, а бројот на хоспитализирани е стабилизиран.

Се намалува и бројот на пациенти на интензивна нега, кој беше мал за време на омикронскиот бран.

Олеснувањето на мерките, за кои некои конзервативци рекоа дека ја задушуваат слободата, доаѓа порано од очекуваното и во услови на невидена криза за Борис Џонсон, кој е вмешан во скандал со партијата на Даунинг стрит во време кога земјата забрани собири.

Во ОК, секоја нација одлучува за својата здравствена политика.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!