Вие имате прво да ја знаете вистината

Погледнете го застрашувачкиот момент кога детонацијата ја потресе Тонга, паника настана во секунда (Видео)

Еден Тонганец успеа да го сними со камера моментот кога последователниот удар, кој се случи по ерупцијата на подводниот вулкан Хунга Тонга-Хунга Хаапаи, стигна до копното на островската држава, пренесува Дејли Меил .

Тонганецот бил оддалечен 64 километри од вулканот кога ја направил споменатата снимка.

На снимката се гледа облак од чад кој се проширил низ небото над Тонга по ерупцијата. Покрај облакот од чад, на снимката се слушаат и три силни удари, кои преплашиле група луѓе кои од истото место каде што е направена снимката ги гледале последиците од ерупцијата.

По третиот експлозија, група луѓе побегнале од местото од кое го набљудувале местото на ерупцијата.

На снимката се слуша како насобраните пцујат додека бегаат.

Човекот кој го снимил видеото од пристигнувањето на последователниот удар на копното во еден момент, се чини, влегол во зградата за да се засолни, а се слуша дека разговарал со непозната жена при неговото бегство и повлекување.

Саботната ерупција на подморскиот вулкан Хунга Тонга-Хунга Хаапаи, 65 километри северно од главниот град Тонга, се смета за најголемиот вулкански настан во последните 30 години.

Две лица се удавија на плажа во северниот дел на Перу, откако невообичаено високи бранови беа забележани во неколку крајбрежни области по саботната ерупција на подводен вулкан во Тонга во Тихиот Океан.

Повеќе од 20 перуански пристаништа се привремено затворени поради предупредувањата за можни многу високи бранови.

Беше издадено предупредување за цунами за неколку островски земји во Јужниот Пацифик, особено за Тонга и Американска Самоа, а брановите стигнаа и до Јапонија.

Беше издадено предупредување за цунами и за западниот брег на САД и за Чиле, а Американската држава Хаваи беше погодена со мали поплави.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!