Вие имате прво да ја знаете вистината

Силен земјотрес во јужна Италија ги извади жителите на улиците, евакуирани луѓето од јавните згради и училиштата

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во морето кај западниот брег на Калабрија, денеска околу 9.20 часот го потресе најјужниот полуостров на Апенинскиот полуостров меѓу Тиренското и Јонското Море. Епицентарот бил на длабочина од 9,9 километри, соопшти италијанскиот национален геофизички институт.

Земјотресот ги извади жителите на улиците, бидејќи е сеизмички чувствителна и опасна зона.

Градоначалникот на Вибо Валентиа ги евакуираше јавните згради и училиштата, а слични акции беа преземени и во други општини на брегот на Тирен. Целиот железнички сообраќај беше во прекин.

Земјотресот беше силен, но не и катастрофален. Засега нема информации за жртви или штети, но органите на редот – пожарникарите и полицијата ја утврдуваат ситуацијата на терен.

Калабрија е дел од зоната на земјотресот на Апенините каде под европската плоча е подвлечен италијанскиот шип на африканската плоча. Алпите се собираат на местото на судир, а Апенините на оската на напнатост.

Недалеку јужно од Виба Валентие се наоѓа теснецот Месина, древната Скила и Харибдис, каде на 28 декември 1908 година катастрофален земјотрес со јачина од 7,1 MW ги опустоши Месина и Реџо во Калабрија. Половина од населението умрело во Месина, а околу една третина во Реџо. Со вкупно 75.000-82.000 човечки жртви, ова се смета за најразорниот земјотрес во историјата на Европа.

Земјотресот што ги срамни Месина и Реџо и предизвика силно цунами во 1783 година, со проценета магнитуда поголема од 5,9 Mw, уби меѓу 30.000 и 50.000 луѓе. После потресот следуваше првата антисеизмичка регулатива за безбедна градба и цивилна заштита во Европа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!