Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Загреб од корона почина 11 годишно дете, се бавело со спорт и немало предходни заболувања, се врши обдукција да се утврдат причините

Единаесетгодишно момче од Загреб почина утрово на Клиниката за инфективни болести д-р Фран Михаљевиќ, потврди проф. Горан Тешовиќ, раководител на Институтот за заразни болести на деца со заразни болести.

Момчето вчера било примено во болница со вообичаени симптоми на ковид-19, кои кај него се појавиле само еден ден претходно. Тој беше болен само околу 30 часа.

Момчето инаку се занимаваше со спорт. Неговите пријатели и соседството биле шокирани од оваа ненадејна трагедија.

Детето родено 2010 година починало во раните утрински часови од последиците на ковид-19 на Клиниката за инфективни болести на д-р Фран Михаљевиќ, потврдиле за Јутарњи лист од таа болница.

Проф. Д-р Горан Тешовиќ , началник на Одделот за инфективни болести на децата на Клиниката Фран Михаљевиќ, рече дека досегашните информации покажуваат дека детето немало претходни потврдени заболувања и дека вирусот е потврден.

Обдукцијата ќе ја утврди точната причина за смртта, но информациите што ги имаме во моментов се дека детето завчера имало висока температура, болки во грлото, главоболка и малаксаност, што е честа клиничка слика. За жал, смрт е констатирана утрово во 5.20 часот. Детето имаше 11 години и 5 месеци – вели проф. Тешовиќ.

Тој забележува дека ваквите исходи се многу ретки, но дека за жал може да се случат.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!