Вие имате прво да ја знаете вистината

Ни кажуваат дека го виделе Матеј Периш како купува леб на Врачар, ни се јавуваат разни пророци и црни магови, но од него нема ни трага ни глас…

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, во утринската програма на ТВ Курир повторно го коментираше случајот со исчезнатиот Матеј Периш. Тој отфрли секаков вид конфликт и насилство врз момчето од Сплит, кој исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември.

Правиме се да го решиме случајот, но секогаш кога ќе се појави нешто што е интересно за јавноста, имаме и добронамерни и злонамерни луѓе кои се јавуваат. Има и бели магови и црни магови, луѓе кои велат дека ја виделе астралната проекција на Матеј. Го проверуваме секој совет. Неодамна ни јавија дека исчезнато момче купувало леб во Врачар. Кога проверивме, сфативме дека во прашање е тамошен сосед.

Морам да искажам голема човечка почит кон таткото на Матеј Периш, само ставете се во негова ситуација. Дали и вие би имале толку разбирање како тој? Имаше обиди ова да се прикаже како меѓуетнички конфликт. Тоа е навистина одвратно и зборува за омразата што ја чувствувате кон овој град. Ова е безбеден град, никој овде нема да ве нападне поради вашата националност. Белград сака странци. Од сите десетици илјади странци кои беа тука за новогодишните празници, немате ниту еден инцидент. Тоа е затоа што Белград ги сака странците, ние не ги делиме луѓето на национална основа – вели српскиот министер.

Тој повторува дека исклучува каква било можност за насилство врз исчезнатиот граѓанин на Сплит.

– Сигурен сум дека немаше насилство внатре или надвор од клубот. За тоа сведочеа пријателите на Матеј и гостите во клубот и персоналот – истакнува српскиот министер за полиција, Александар Вулин.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!