Вие имате прво да ја знаете вистината

Ирска ги укина речиси сите ковид мерки, а повеќе не се потребни ни сертификати: „Ова е добар ден!“

Ирската влада во сабота наутро ќе ги укине речиси сите мерки за спречување на ширење на коронавирусот, објави ирската телевизија RTÉ, а пренесува Би-би-си.

Ова значи дека граѓаните повеќе нема да мора да покажуваат потврда за ковид за да влезат во различни објекти. На баровите, рестораните и ноќните клубови ќе им биде дозволено да се вратат во нормалното работно време.

Но, правилата за носење маски во јавниот превоз и повеќето јавни установи засега остануваат на сила.

Патниците сепак ќе треба да користат ковид сертификати, кои покажуваат дигитални докази за нивниот статус на вакцинација или неодамнешни резултати од тестот, за да патуваат во странство.

Сепак, сегашните ограничувања за собири во домаќинствата и ограничувањата за бројот на луѓе кои можат да присуствуваат на настани се укинуваат.

Владата, исто така, ги укинува своите правила за работа од дома за да го олесни „постепеното враќање“ на работа, јавува Би-Би-Си.

Министрите се состанаа денес за да разговараат за препораките на Националниот тим за итни случаи за јавно здравје (Нфет).

Во четвртокот вечерта Нфет даде поддршка за укинување на повеќето мерки воведени за да се запре ширењето на варијантата омикрон.

„Сигурно мислам дека гледиштето на целата влада е дека ако веќе не постои образложение за јавното здравје за некое конкретно ограничување, тогаш нема политичко образложение за тоа, но има работи што треба да се разработат за да се направи нешто во моментов е нелегално, да стане законито “ рече ирскиот вицепремиер Лео Варадкар.

Ирскиот премиер Мишел Мартин, пак, во своето обраќање рече дека „ова е добар ден“.

„Среќна сум што можам да кажам дека од утре во 18 часот ќе бидат укинати огромното мнозинство на рестрикции, кои се на сила речиси две години“, рече министерката за правда Хелен Мекенти во видео пораката објавена на Инстаграм по владиниот состанок.

Ирска минатата недела имаше втора највисока инциденца на инфекција со коронавирус во Европа, но исто така и една од највисоките стапки на вакцинација со бустер доза, така што бројот на тешко болни со Ковид-19 е многу помал отколку во претходниот пик.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!