Вие имате прво да ја знаете вистината

Не носите иста облека два дена по ред, еве зошто

Без разлика што носената облека сѐ уште може да мириса на омекнувач или дезодоранс, да нема видливи дамки и да не се потите, за новиот ден треба да се носи нова, чиста гардероба, велат експертите.

Маичката може да ја впие потта веќе при првото носење, а со тоа на неа ќе се создадат бактерии. Сето ова може да доведе до несакани последици по вашето тело, почнувајќи од акни, црвенило и слични осипи.

Според „Брајт Сајд“, доколку забележите акни на градите или грбот, а претходно не сте смениле козметички производи или диета, можеби станува збор за недоволно чиста облека. Од носената облека се ширеле бактерии и потта, кои ги затнале порите и предизвикале акни.

Покрај акните, може да се појават и повеќе иритирачки состојби на кожата, како што се осип, црвенило и чешање. Ова е особено точно кога маичката е направена од синтетички материјали, а не од памук.

Иако повеќето бактерии се должат на вашата пот, маснотии и мртви клетки на кожата, важно е да имате на ум каде сте биле со таа маица, каде сте се потпреле на предметите и што сте допреле со вашата гардероба – канцелариското биро, лифт, седиште во јавен превоз, гужви, протривање со други луѓе, …

На тие места има туѓи бактерии, кои секако не сакате да ги пренесете на вашето тело, особено не за време на пандемија. Затоа, после секое носење, дури и пократко, фрлете ја гардеробата за перење.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!